تجربیات یک مدیر جوان

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

امام آزادگان علی (ع) با عنایت خاص به امنیت و آرامش در بین مسلمانان بی نظمی های اجتماعی و اقدامات خودسرانه و هیجانی و انتقام و تعرض به دیگران ولو گناهکاران و مجرمان را خارج از حریم شرع و قانون و مقررات اجتماعی می داند و امت اسلامی را از آن منع می کند. حتی زمانی که فرد یا گروهی بخواهند انتقام خون شخصی چون مولای متقیان امیرمومنان علی(ع) را از جنایتکاری همچون ابن ملجم بستانند باید خویشتن داری کنند تا قصاص قاتل براساس قوانین شرع و به دست فردی مسئول صورت پذیرد; و این از بارزترین مصادیق سلامت و امنیت اجتماع مسلمانان است .

آری ; در شرایطی که نگرانی و اضطراب و هیجان همه جا را فرا گرفته بود و مردم با چشمانی گریان سراسیمه به کوچه و خیابان ریختند و «وای علی کشته شد» می گفتند و آرام نداشتند و هر لحظه که خبر ضربت خوردن امام متقیان(ع) پدر یتیمان و یاور محرومان به محله و شهرهای دور و نزدیک می رسید موج تازه ای از حرکت مردم دل شکسته و نگران به سوی خانه علی(ع) آغاز می شد امیر مومنان(ع) با قلبی آرام و اندیشه های خدایی آن چنان با حسنین (علیهماالسلام) سخن می گفت که گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است !

شما را به تقوا و وارستگی سفارش می کنم . خداوند بزرگ را در پنهان و آشکار ناظر و مراقب بدانید! در پی دنیاپرستی نباشید! هر چند دنیا سراغ شما آید. بر آنچه از دست می دهید تاسف مخورید! سخن حق بگویید و جز رضایت الهی از این عمل نتیجه ای نخواهید! دشمن سرسخت ظالم و یار و یاور مظلوم و ستمدیده باشید

امام متقیان علی(ع) در پیام کوتاه اما پر دامنه و جاودانه خود که همیشه بر فراز عصرها و نسل ها روشنگر طریق آزادگان و خردمندان است با عنایت به مهم ترین مسائل جامعه و نیاز امت اسلامی سخنان خود را عمدتا در چهار محور تقواپیشگی و وارستگی و آزادگی همدلی و صلح و صفا و وحدت بین مسلمانان پذیرش مسئولیت اجتماعی و دستگیری نیازمندان و محرومان و آرامش و امنیت ملی بیان می کند

نوشته شده در جمعه پنجم آذر ۱۳۸۹ساعت 11:10 توسط مهدی احمدی|والله الله فی الجهاد باموالکم و انفسکم و السنتکم فی سبیل الله و علیکم بالتواصل و التباذل و ایاکم والتدابر و التقاطع . لاتترکوا لامر بالمعروف والنهی عن المنکر فیولی علیکم شرارکم ثم تدعون فلا یستحاب لکم .

خدارا! خدارا! درباره «جهاد» در راه خدا به مال هاتان جان ها و زبان هاتان ! بر شما باد که پیوندهای دوستی و محبت را محکم نگه دارید و بذل و بخشش را فراموش نکنید !مبادا از هم روی بگردانید و پیوند هم را بگسلانید. «امر به معروف و نهی از منکر» را ترک نکنید! که اشرار بر شما مسلط می شوند و آنگاه هر چه دعا کنید مستجاب نمی شود.

مولای متقیان(ع) قبل از بیان آخرین فراز از سخنان ارزشمند و توصیه های جاودانه خود به جهاد در راه خدا با مال و جان و زبان توجه و همگان را به وحدت و دوستی و اتحاد دعوت می کند و آمریت به نیکی ها و نهی کردن از زشتی ها را در جامعه و عنایت خاص خداوند به مومنان را درگرو عمل به این فریضه مهم می داند. سپس می فرماید.

یا بین عبدالمطلب لاالفینکم تخوضون دماالمسلمین خوضا تقولان : « قتل امیرالمومنین » . الا لاتقتلن بی الاقاتلی . انظروا اذا امت من ضربته هذه فاضربوه ضربه بضریه و لاتمثلوا (۱۹۷۰ ) بالرجل . فانی سمعت رسول الله (صلی الله علیه و آله ) یقول : « ایاکم والمثله (۳۹۷۱ ) ولو بالکلب العقور .

ای پسران عبدالمطلب نکند شما بعد از شهادت من دست خود را از آستین بیرون آورید و در خون مسلمانان فرو برید و بگویید امیرمومنان کشته شد (و این بهانه ای برای خون ریزی شود.) بدانید جز قاتل من نباید کسی به خون کشته شود.

بنگرید! اگر من از این ضربت جهان را بدرود گفتم او را تنها یک ضربت بزنید! تا ضربتی دربرابر ضربتی باشد و دست و پا و دیگر اندام را مبرید! که من از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) شنیدم که می فرمود : بپرهیزید از بریدن اندام مرده ! گرچه سگ گزنده باشد.

نوشته شده در جمعه پنجم آذر ۱۳۸۹ساعت 11:9 توسط مهدی احمدی|واقعیت این است که نتیجه حاصل از مطالعات انجام شده پیرامون ویژگی های شخصیتی کودکان یتیم و عوامل موثر در پیشرفت تحصیلی و تحول مطلوب شخصیت آنان حاکی از آن است که چنانچه این گروه آسیب پذیر مورد توجه و حمایت و هدایت مستمر قرار گیرد و نیازهای فطری آنان به دور از هرگونه منت با احترام و محبت و تکریم به شایستگی تامین شود بیشترین زمینه رشد و تحول و پیشرفت و خلاقیت ایشان فراهم می شود و اگر خدای ناکرده رسیدگی به این گروه مهم تابع احساسات فردی و گذرا واقع و به شخصیت حساس ایشان کم اعتنایی یا بی اعتنایی شود زمینه آسیب پذیری اخلاقی و اجتماعی ایشان به طور فوق العاده ای هموار می شود.

علی (ع) بعد از تاکید بر حقوق یتیمان بر حقوق همسایگان تاکید می کند و می فرماید : و الله الله فی جیرانکم فانهم وصیه نبیکم . مازال یوصی بهم حتی ظننا انه سیور ثهم .

خدارا! خدارا! که درمورد «همسایگان» خود خوش رفتاری کنید: چرا که آنها سفارش شده پیامبر شما هستند. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) همواره درباره همسایگان سفارش می فرمود تا آنجا که ما گمان بردیم برای آنان ارثی معین خواهد کرد.

امام رادمردان علی(ع) آنگاه بر توجه به قرآن و عمل به مضمون ها و فرمان های قرآن این کتاب همیشه جاوید را تاکید و اقامه نماز این کامل ترین پاسخ به عالی ترین نیاز انسان را به مثابه رکن اساسی دین سفارش می کند و حضور در خانه خدا را مورد توجه قرار می دهد.

والله الله فی القرآن لایسبقکم بالعمل به غیرکم .

خدارا! خدارا! در توجه به «قرآن» هشیار باشید تا بیگانگان در عمل به قرآن از شما پیشی نگیرند!

والله الله فی الصلاه فانها عمود دینکم .

خدارا! خدارا! درباره «نماز» که ستون دین شما است .

والله الله فی بیت ربکم لاتخلوه ما بقیتم فانه ان ترک لم تناظروا

خدارا! خدارا! در حق «خانه پروردگارتان»! تا آن هنگام که هستید آن را خالی نگذارید که اگر حرمت آن را نگاه ندارید بلای الهی شما را فرو خواهد گرفت .

نوشته شده در جمعه پنجم آذر ۱۳۸۹ساعت 11:8 توسط مهدی احمدی|بی تردید اختلاف و قهر و پشت کردن به یکدیگر در جامعه مسلمانان و دامن زدن به اختلاف ها و فاصله گرفتن از همدیگر به دلایل و بهانه های مختلف آفت وحدت و مانع رشد و تحول مطلوب شخصیت فردی و اجتماعی در بین امت مسلمان است . قهر و ستیز بین فردی و درون خانوادگی و منازعات گروهی و جناحی در جامعه اسلامی آفت بهداشت روانی فردی و گروهی و مخل سلامت و نشاط و پویایی اجتماعی و مانع رشد و تحول و پیشرفت مطلوب در هر جامعه ای است .

از این رو امام متقیان علی (ع) با عنایت به این مهم در آخرین لحظات حیات با تاکید بر حفظ وحدت بین مسلمانان هرگونه تلاش صادقانه و خردمندانه درجهت آشتی و تالیف قلوب و همدلی و همراهی بین اشخاص و گروه های مختلف درجامعه مسلمانان را از سال ها نماز و روزه برتر می دانند.

آشتی و تالیف قلوب بین مسلمانان در هر سطحی که باشد در بین جوانان و بزرگسالان خواهران و برادران زنان و شوهران والدین و فرزندان خانواده ها و همسایه ها خانواده ها و فامیل ها جمعیت ها و گروه ها تشکلها و جناح ها مسئولان و کارگزاران دولتمردان و مدیران سیاستمداران و سیاستگزاران و رهبران ارشد جامعه و آشتی دل ها در جامعه مسلمانان والاترین معنا را خواهد داشت .

به سخن دیگر مولای متقیان امیر مومنان (ع) رهبر آزادگان و اندیشمندان جهان علی(ع) ازجمله بارزترین مصادیق اصلاحات در جامعه اسلامی را برقراری نظم و ترتیب و مقیدبودن به قواعد و قوانین اجتماعی صلح و آشتی بین مسلمانان و ایجاد وحدت در صفوف .

مسلمین رسیدگی به امور مسلمانان به ویژه نیازمندان و تهی دستان و حفظ امنیت اجتماعی می دانند.

الله الله فی الایتام فلاتغبوا افواهم ولایضیعوا بحضرتکم .

خدارا! خدارا! در مورد«یتیمان» نکند آنها گاه سیر و گاه گرسنه بمانند نکند آنها در حضور شما در اثر عدم رسیدگی از بین بروند!

مولا علی(ع) در ضرورت پرداختن به امور مسلمانان و رسیدگی به نیاز نیازمندان به حساس ترین و آسیب پذیرترین گروه اجتماعی یعنی کودکان و نوجوانان یتیم و بی سرپرست اشاره می کند و تامین نیازهای زیستی و روانی آنان و تکریم شخصیت ایشان را از مهم ترین مسئولیت ها و رسالت ها در جامعه اسلامی می داند.

نوشته شده در جمعه پنجم آذر ۱۳۸۹ساعت 11:7 توسط مهدی احمدی|امام متقیان (ع) منشای همه بدبختی و شقاوت انسان را دورماندن از تقوای الهی و وارستگی به زرق و برق دنیای فانی و اسارت جاذبه های حیات دنیوی می دانند و از همین رو در آغاز کلام  آخرین خود به تقواپیشگی و جلب رضای الهی و نیل به فلاح و رستگاری و آزادگی و وارستگی از وابستگی های دنیای مادی می دانند; چرا که انسان زمانی که وجودش در گرو جاذبه های دنیایی قرار گیرد و دلباخته مظاهر دنیوی شود در از دست دادن برخی تعلقات و امتیازات دنیوی دچار یاس و تاسف فراوان می شود و چه بسا در گویش ها و قضاوت ها و رفتارها از حریم حق و عدالت خارج شود و به لحاظ اندیشه های دنیوی و هیجان کشش های نفسانی نتواند آنچه را که حق است به زبان جاری کند و بدآنچه که حق است و رضای خدا عمل کند و این از زوایای مهم و قابل توجه در انحراف فکری و انحطاط اخلاقی و آسیب پذیری شخصیت سالم انسانی است . آنگاه که اندیشه و عمل انسان از حریم حق خارج شود معیار قضاوت ها و رفتارهایش منافع دنیوی و خدای ناخواسته طرفداری از صاحبان قدرت و ظالمان ضعیف کش خواهد شد.

اوصیکما و جمیع ولدی و اهلی و من بلغه کتابی بتقوی الله و نظم امرکم و صلاح ذات بینکم فانی سمعت جدکما صلی الله علیه و آله یقول : « صلاح ذات البین افضل من عامه الصلاه و الصیام » .

من شما و همه فرزندان و خاندانم را و همه کسانی را که این پیام من به آنها می رسد به تقوای الهی و نظم امور خود و آشتی با یکدیگر (اصلاح ذات البین) سفارش می کنم ; زیرا من از جد شما محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) شنیدم که فرمود: «اصلاح و آشتی بین مردم بهتر است از نماز و روزه سالیان».

آری ; این کلام امام حق امیرمومنان(ع) پیشوای آزادگان پیامی است برای همه انسان ها بر فراز عصرها و نسل ها.

امام علی(ع) مقید بودن به نظم و ترتیب و متعهدبودن به نظام و قواعد اجتماعی را برای همه انسان های وارسته و آزاده ضروری می داند و در کنار تقوای الهی برآن تاکید می کند. نظم و ترتیب شرط اول موفقیت و ضروری ترین بستر روابط اجتماعی و تنظیم امور دریک جامعه پیشرفته و متعالی است .


نوشته شده در جمعه پنجم آذر ۱۳۸۹ساعت 11:6 توسط مهدی احمدی|امام در آخرین ساعات حیات در بستر شهادت درحالی که غوغایی در شهر برپاست و مردم بر سینه و سر می زنند فرزندان دلبندش را که امامت و کاروان سالاری امت را پس از او برعهده خواهند داشت امام حسن و امام حسین (علیهماالسلام) را فرا می خواند و با روحی بلند و قلبی آرام با آنها سخن می گوید و یکبار دیگر توجه ایشان را به برخی از مهم ترین مسائل اخلاقی رفتاری اجتماعی و سیاسی جامعه مسلمین جلب می کند.

امام متقیان علی(ع) در پیام کوتاه اما پردامنه و جاودانه خود که همیشه بر فرازعصرها و نسل ها روشنگر طریق آزادگان و خردمندان است با عنایت به مهم ترین مسائل جامعه و نیاز امت اسلامی سخنان خود را عمدتا در چهار محور تقواپیشگی و وارستگی و آزادگی همدلی و صلح و صفا و وحدت بین مسلمانان پذیرش مسئولیت اجتماعی و دستگیری نیازمندان و محرومان و آرامش و امنیت ملی بیان می کند.

آغاز کلام عرشی امام(ع) چنین است

اوصیکما بتقوی الله ولاتبغیاالدنیا و ان بغتکما و لا تا سفا علی شی منها زوی عنکما و قولا بالحق و اعملا للاجر و کونا للظالم خصما و للمظلوم عونا . (نهج البلاغه ص ۳۲۱ نامه شماره ۴۷

وصیت امیرالمومنین به حسن و حسین علیهم السلام

شما را به تقوا و وارستگی سفارش می کنم . خداوند بزرگ را در پنهان و آشکار ناظر و مراقب بدانید! درپی دنیاپرستی نباشید! هر چند دنیا سراغ شما آید. بر آنچه از دست می دهید تاسف مخورید! سخن حق بگویید و جز رضایت الهی از این عمل نتیجه ای نخواهید! دشمن سرسخت ظالم و یار و یاور مظلوم و ستمدیده باشید.

نوشته شده در جمعه پنجم آذر ۱۳۸۹ساعت 11:4 توسط مهدی احمدی|مفهوم تجربه
تجربه مديريتي توصيفي است از يک موقعيت واقعي شامل يک تصميم، چالش، فرصت، مساله و يا يک موضوع خاص که فرد يا افرادي در يک سازمان با آنها مواجه هستند. معمولا تجربه مديريتي خواننده را وا مي‌دارد تا خود را در نقش تصميم گيرنده ذکر شده قرار دهد. تجارب مديريتي در واقع توصيفي از يک موقعيت مديريتي است که افراد در آن موقعيت درگير يک موضوع پيچيده و خاص هستند و مجبورند بر سر دو راهي تصميم بگيرند. طبقه بندي هاي مختلفي براي تجارب انجام شده است. اين طبقه بندي‌ها بر حسب هدف، شکل يا منابع اطلاعاتي هستند.
• بر حسب هدف، تجارب مبتني بر تصميم در مقابل تجارب توصيفي قرار دارند.
• بر حسب شکل، تجارب تبييني در برابر تجارب اکتشافي جاي مي گيرند.
• و بر اساس منابع اطلاعاتي، تجارب تحقيقي در مقابل تجارب عمومي طبقه بندي مي گردند.
عموما مديران مياني و مديران ارشد سازمان‌ها، مخاطبان اصلي متون تجارب مديريتي هستند که اين متون معمولا شامل متن و تصوير و جداول و نقل قولها تهيه مي شوند. مخاطبان ثانويه اين تجارب، متخصصين و کارشناسان موضوع مربوطه هستند. البته در همين جا بايد تاکيد نمود، همانطور که مستند سازي تجارب موفق مديريتي بسيار با اهميت است، تجربيات ناموفق نيز ارزش مستند سازي دارند. چرا که حداقل با بيان شکست‌ها مخاطبان را از قرار گرفتن در راههايي که نتيجه لازم را به دنبال نخواهد داشت باز مي دارد. بنابراين تجارب مورد نظر ما تجاربي هستند که جنبه هاي مختلف يک مساله يا موضوع مديريتي را توضيح داده و تنها به توصيف موقعيت مساله اکتفا نمي‌کنند. اين تجارب مي بايست شامل راه حل‌ها و نتيجه حاصل از آن نيز باشند. از اين رو، خوانندگان با مطالعه يک تجربه مستند شده، در مي يابند که چگونه و چرا اين تجربه موفق يا نا موفق بوده است و مي توانند از آموزه هاي آن براي موقعيتهاي واقعي خود بهره بگيرند.

ويژگيهاي يک تجربه خوب تدوين شده
براي تجربه اي که به خوبي تدوين شده باشد و بتواند براي مخاطب جذابيت و باز آموزي لازم را داشته باشد، ويژگيهاي زيادي را مي توان بيان نمود. در ذيل، فهرست وار به ذکر برخي از اين ويژگيها مي پردازيم:
1. مشخص بودن هدف: يک تجربه مستند شده خوب بايد از ابتدا هدف را بصورت روشن بيان دارد.
2. مجذوب کردن خواننده از ابتدا
3. بالا بودن فرصتهاي يادگيري از آن
4. داشتن قدرت انعطاف: يعني بايد براي خوانندگان در سطوح مختلف مناسب باشد.
5. حرفي تازه براي گفتن داشتن
6. داشتن ساختار مناسب: موجز و روشن
7. " يک تجربه خوب شبيه پيچ گوشتي است" کاربرد اصلي مشخص است ولي کاربردهاي وسيع تري هم دارد: مانند باز کردن درب قوطي يا استفاده به عنوان چکش
8. مشغول کننده (درگير کننده) است.
9. حالت داستان گونه دارد: جزئيات رفتارها و تصميمات را ذکر مي کند ولي خط کلي داستان گم نمي‌شود.
10. حالتي واقعي دارد: استفاده از نقل قولها، جداول، نمودارها و عدد و رقم.
11. قضاوت ذهني در متن تجربه وجود ندارد: " مدير در اين موقعيت تصميمي خردمندانه گرفت!!"
12. موضوع تجربه خيلي قديمي نيست.
13. تئوري پيشنهاد نمي کند ولي موضوعات پيچيده و بحث بر انگيز را مطرح مي کند.
14. ارتباط بين تئوريها و موضوعات تجربه در بخش تحليل ارائه مي شود نه در متن تجربه.
15. معمولاً در زمان گذشته و به صورت سوم شخص نوشته مي شود.
16. شامل اطلاعات زمينه‌اي و رنگ ولعاب واقعي است که خواننده را در متن قرار مي دهد.
17. شامل هنجارها، ديدگاهها و قضاوتهاي شخصي افراد درگير در تجربه است.

بايدها و نبايدها در تدوين تجربه
در تدوين يک تجربه چند بايد ونبايد را ذکر مي کنيم. بايدهايي که ما را در ارائه بهتر تجربه ياري مي دهد و نبايدهايي که ما را از اهدافمان دور مي کند.
1. بايد دانست که همه اطلاعات ذکر شده در تجربه ارتباط مستقيم با مسئله ندارند و بخشي از اطلاعات، زمينه‌اي هستند.
2. تجربه مي بايست مسيري روشن، منسجم و منطقي را طي نمايد.
3. مي بايد به تفاوت بين واقعيت و تفسير واقعيت اهميت داد.
4. مي بايست از منابع دست اول اطلاعاتي استفاده نمود.
5. بايد وقت کافي براي جمع آوري اطلاعات درست اختصاص داد.
6. بايد در صورت نياز، دانش تئوريک را گسترش داد.
7. مي بايست موافقت و اجازه سازمان مربوطه را براي انتشار و ذکر مطالب جلب نمود.
8. در متن تجربه مي بايست ديدگاهها، هنجارها و قضاوتهاي مديران و بازيگران کليدي ذکر گردد و نه ديدگاههاي نويسنده.
واما نبايدها که کنترل آنها در موفقيت تجربه تدوين شده اهميت زيادي دارد.
1. نبايد انتظار داشت يک تجربه فقط در چارچوب يک زمينه علمي مديريتي باشد يا بتوان آن را به خوبي در قالب يک تئوري يا مفهوم توضيح داد. واقعيت چند بعدي و پيچيده است.
2. نمي بايست در تعريف مسئله يا موضوع تجربه عجله کرد.
3. نبايد خيلي زود نتيجه گيري کرد.

4. نبايد اين احساس به نويسنده دست دهد که بايد تمامي موضوعات و حواشي را ذکر کند.
در مورد هر پاراگراف از خود بپرسيد" آيا واقعاً لازم است".

نوشته شده در جمعه پنجم آذر ۱۳۸۹ساعت 9:48 توسط مهدی احمدی|مقدمه

شرکتها، سازمانها و بنگاههای اقتصادی امروزی در فرایند جهانی شدن ضمن روبه رو شدن با چالشهای بی شماری می باید با رقبای قدرتمند رقابت کنند. از آنجایی که رقابت پذیری، نیازمند برنامه ریزی صحیح همه‌جانبه برای استقرار سیستم های مدیریتی به منظورارتقای بهره وری و کیفیت محصولات و خدمات است، لازم است موسسات با شیوه های صحیح مدیریت آشنایی کامل را داشته باشند.

ویلیام اوچی (William Ouchi)

مکتبها و نظریه های بسیاری ازجمله: مکتب کلاسیک، نئوکلاسیک، تئوری اقتضایی، نظریه های انگیزشی، تئوری z (مدیریت ژاپنی) و… در علم مدیریت مطرح شده است که هریک از آنها شیوه خاصی از مدیریت را به همراه خواهند داشت، ولیکن چنین به نظر می‌رسد که ژاپن و شیوه مدیریتی آن از آغاز دهه ۱۹۶۰میلادی به این سو توانسته است توجه همگان را به خود جلب کند.

ژاپن در دو جنگ جهانی شرکت جسته، در یکی کامیاب و در دیگری ناکام گشته است. برفراز خرابه ها و ویرانیهای پس از جنگ جهانی دوم، با دگرگون کردن جهت گیری سیاسی خود، در راهی تازه گام گذاشته است و با دست آویختن به نظام نوین مدیریتی، فراگرد پیشرفت اجتماعی و اقتصادی را در زمانی بسیار کوتاه می پیماید. این کامیابی همه جهانیان را بر آن داشته است که به بررسی دقیق این نوع مدیریت بپردازند و تجربه ای ازآن حاصل کنند.

الگوی شغلی

تئوری ‌‌Z (مدیریت ژاپنی)، چگونگی اداره سازمانهای ژاپنی را توضیح می دهد. ویلیام اوچی (William Ouchi) بنیانگذار تئوری مزبور معتقد است که حمایت از کارکنان در تمام دوران خدمت، ایجاد صمیمیت و تفاهم عمیق درمیان آنان، اشتراک مساعی در تصمیم گیری، مسئولیت مشترک و خودداری از کنترل و نظارت نزدیک به کار اعضای سازمان سبب می شود که کارکنان سازمان را متعلق به خود بدانند و صادقانه تمام نیروی فکری و توانائیهای خود را به منظور بازدهی بیشتر به کار گیرند. برای به دست آوردن تصویر کامل تری از این تئوری، ویژگیهای آن را به شرح ذیل موردبحث قرار می دهیم.

۱- استخدام مادام العمر: هنگامی که فردی به استخدام یک شرکت درمی آید، درحقیقت او در آن شرکت تولد می‌یابد و همچنان که هرگز ولادت خود را درخانواده از دست نمی دهد، از حقوق و مزایای استخدام شدن نیز هرگز بی نصیب نمی ماند که از آن به «استخدام مادام العمر» تعبیر می شود.

۲- نظام رینگی: واژه رینگی در اصل از دو بخش «رین» به معنی «پیشنهاد دادن به بالادست و جلب نظر وی با آن «و» «کی» به معنی «اندیشه کردن و تصمیم گرفتن» تشکیل شده است. درنتیجه نظام رینگی مفاهیم هر دو بخش را در برگرفته است و به معنی تصمیم گرفتن از راه نوشته و سند به کار گرفته می شود. بدین صورت که:

مدیران رده های پایین سازمان روزانه با شماری از تصمیم ها روبرو هستند، آنان در سند یا برگه تصمیم گیری موضوع موردنظر را به روشنی توصیف می کنند و توصیه خود را نیز برای گشودن آن مشکل عنوان می‌سازند و سپس آن را به تمام بخشها و دفاتر گوناگون می فرستند که این تصمیم با کار آنها پیوستگی پیدا خواهدکرد و مدیران این بخشها پس از بررسی، چنانچه با آن موافق باشند، مهر خود را در کنار آن برگه نقش می زنند.

این برگه آرام آرام با گذشتن از مسیر گوناگون به میز ریاست می رسد، هنگامی که ریاست شرکت هم مهر خود را بر برگه تصمیم گیری نهاد، آن برگه به صورت یک تصمیم درمی آید و برای اجرا به مدیری که آن را در تمام آغاز تهیه کرده بود، بازگردانده می شود.

۳- ارزشیابی و ترفیع بطئی: درشرکتهای بزرگ ژاپنی مسیر ترفیع و پیشرفت شغلی از یک کارمند جوان با استعداد تا مدیریت شرکت معمولا” گذر از همه مشاغل عمده داخل را دربرمی گیرد. به عبارت دیگر، ترفیع به کندی صورت می پذیرد. در مقابل ارزیابیها نیز به صورت جمعی و در درازمدت انجام می‌شود. بدین ترتیب که گروهی از سرپرستان که کارمند را می شناسند به طور ضمنی وی را موردارزیابی قرار خواهند داد.

۴- توجه به تمام جنبه های زندگی کارکنان: توجه به کارکنان به معنای نگرشی است که سرپرست نسبت به کارمندانش دارد. در سازمانهای آمریکایی، سرپرست کارمند را از دیدگاه کار و وظیفه اش می نگرد و ممکن است تفحص در زندگی خصوصی او را معقول نداند. برخلاف این نگرش محدود، توجه عمیق نسبت به کارکنان براساس تئوری Z قسمتی از نقش مدیریت را تشکیل می دهد. به این معنی که مدیر به آگاهی یافتن از تمام خصوصیات شخصی کارکنان علاقه مند است.

براساس چهار ویژگی مذکور الگوی شغلی مدیریت ژاپنی به صورت زیر تدوین گشته است: در ابتدای شرکتهای ژاپنی کارمندان خود را از میان فرهیختگان دبیرستانها یا دانشگاهها برمی گزیند.

آنان در یک روز مشترک و عمومی و با حقوق و دستمزد مشابه کار خود را آغاز می کنند و پس از آنکه در مجموعه متنوعی از فعالیتهای شرکت در بخشهای مختلف آن به کار پرداختند و لیاقت وکاردانی خود را برای گروهی از سرپرستان آشکار کردند، به مقام بالاتر دست خواهندیافت. به عبارت دیگر، تازه واردان تنها زمانی ازنردبان ترقی بالا خواهند رفت که اولا” : در بخشهای مختلف آن فعالیت کرده باشند و ثانیا” موافقت همگانی را در زمینه شایستگی شغلی به دست آورده باشند.

بنابر آنچه ذکر شد، سه عامل اساسی برای دستیابی به پایگاههای بالای سازمان به ترتیب اهمیت عبارتند از: پیشینه تحصیلی دانشگاهی، سابقه ارشدیت در خدمت، لیاقت و کاردانی فردی. در این الگو بین مسئولیت مدیر و زیردستانش خطی به روشنی کشیده نشده است و همه اعضای شرکت در تمام سلسله مراتب سازمانی به صورت یک مجموعه به هم پیوسته برای دستیابی به اهداف سازمانی به فعالیت می پردازند.درشکل شماره یک اهمیت این مسئله در سلسله مراتب سازمان های ژاپن نشان داده شده است.

مدیریت در محل

رابطه عاطفی میان مدیران ژاپنی و کارمندان به قدری وسیع است که هیچ مدیری در موسسات ژاپنی در یک مجموعه دفتری دورافتاده و پشت درهای بسته مخفی نمی گردد. بلکه همراه با کارمندان خود در قسمتهای مختلف کارخانه به فعالیت می پردازد و از انجام امور و مشکلات و نواقص کار، آگاه می گردد.

این شیوه رهبری، «مدیریت در محل» نامیده می شود.«هوندا»، مدیر بزرگترین شرکت ژاپنی پس از جنگ جهانی دوم معتقد است که: «در کف کارخانه دانش بیشتری وجود دارد تا در دفتر کار». مدیران ژاپنی می دانند که دشواریهای کارخانه به ندرت در پشت میز یا در اتاق کنفرانس حل می شود. به آنان توصیه می گردد: «جایی بروید که عمل باشد».

مدیران به محل پدید آمدن مشکل در کارخانه می روند تا به طور دست اول آن را مشاهده کنند. در آنجا، آنان واقعا” می توانند بخش ناقص کار را لمس کنند و با همکاران درگیر در این دشواری صحبت کنند. تنها پس از آن است که مدیران می توانند به طور موثر به حل مشکلات کمک کنند.

هیچ چیز جز تغییر ثابت نیست

گفتن این جمله که تغییر امری است ثابت، یک تناقض است؛ اما ازنظر مدیریت موفق ژاپنی این صرفا” یک تناقض نماست.در سال ۱۹۸۴ میلادی، شرکت هوندا که نمونه کامیابی مدیریت ژاپنی در آمریکاست، با مسئولیت محدود پایه گذاری شد.

در آن زمان شرکت، موتورهای بنزینی کوچک و کارکرده را خریداری و بازسازی می کرد تا روی دوچرخه ها نصب کند. سال بعد، شرکت موفق شد موتورهای ۵۰ سی سی دوهنگامه خود را بسازد و در سال ۱۹۵۴، با ساخت نمونه ای تازه از موتور چهار هنگامه، یک طرح پیشرفته و ابتکاری را ارائه کرد.

هوندا، سال بعد شروع به تولید بدنه، زنجیر و چرخ دنده موتورسیکلت کرد و در آخر این دهه، هوندا به صورت بزرگترین شرکت سازنده موتورسیکلت دنیا درآمده بود. پس از این، در سال ۱۹۶۰، این شرکت وارد صنعت اتومبیل شد. هوندا نمونه ای است از تغییر ثابت و دائمی.

نتیجه گیری

بسیاری از محققان دلیل مشکلات موجود را قبل از هر چیز به ضعف مدیریت نسبت می‌دهند که البته کاملا” معقول و منطقی است. مدیران درواقع حیات دهندگان سازمان هستند و تصمیمات، استراتژی ها و شیوه عملکرد آنها می تواند موجب کامیابی و یا شکست سازمان گردد. لذا بر ماست که بهترین و صحیح ترین شیوه مدیریتی را در موسسات و شرکتهای مختلف آموزش دهیم.

هم اکنون در سراسر جهان مدیریت ژاپنی به عنوان نمونه ای از مدیریت موفق برشمرده می شود. این الگو توانسته است به آنچه که مازلو در سلسله مراتب نیازها، نیاز به همبستگی می خواند تحقق بخشد.

به عقیده مازلو تمام مردم برای همبستگی یا عشق و علاقه ای که می تواند به واسطه احساس تعلق به گروه یا سازمان ارضا شود نیاز دارند. در زندگی صنعتی امروز، کارکنان معمولا” نیاز به همبستگی شان ارضا نشده است، چنین می پندارند که هیچ تکیه گاهی ندارند و از این رو احساس سرگشتگی می کنند. به نظر «اوکی» این نیاز برمبنای تئوری z و با ایجاد همبستگی میان کارکنان و سازمان تامین می شود.

البته باید توجه داشت که هر نوع الگوی مدیریتی با فرهنگ آن مرزوبوم مطابقت دارد و نمی توان آن را به سایر کشورها تعمیم داد. مدیریت آمریکایی با آن فرهنگ مطابقت دارد و مدیریت ژاپنی با فرهنگ ملت ژاپن و مدیریت ایرانی نیز بالطبع از الگوی فرهنگی این مرز وبوم نشأت خواهدگرفت.

نوشته شده در جمعه پنجم آذر ۱۳۸۹ساعت 9:45 توسط مهدی احمدی|پرگشایم

خوش دارم که در نیمه های شب در سکوت مرموز آسمان و زمین به مناجات برخیزم. با ستارگان نجوا کنم و قلب خود را به اسرار ناگفتنی آسمان بگشایم. آرام آرام به عمق کهکشانها صعود نمایم، محو عالم بی نهایت شوم . از مرزهای علم وجود  در گذرم و در وادی ثنا غوطه ور شوم و جز خدا چیزی را احساس نکنم.

 

توکل و رضا

" ترا شکر می کنم که از پوچی ها ، ناپایداری ها ، خوشی ها و قید و بندها آزادم کردی و مرا در طوفانهای خطرناک حوادث رها ننمودی، و درغوغای حیات، در مبارزه با ظلم و کفر غرقم کردی، لذت مبارزه را به من چشاندی ، مفهوم واقعی حیات را به من فهماندی... فهمیدم که سعادت حیات در خوشی و آرامش و آسایش نیست ، بلکه در جنگ و درد و رنج و مصیبت و مبارزه با کفر و ظلم و بالاخره در شهادت است.

خدایا ترا شکر می کنم که به من نعمت " توکل " و " رضا" عطا کردی، و در سخت ترین طوفانها و خطرناکترین گردابها، آنچنان به من اطمینان و آرامش دادی که با سرنوشت و همه پستی ها و بلندیهایش آشتی کردم و به آنچه تو بر من مقدر کرده ای رضا دادم.

خدایا در مواقع خطر مرا تنها نگذاشتی ، تو در کویر تنهایی، انیس شبهای تار من شدی، تو در ظلمت ناامیدی، دست مرا گرفتی و کمک کردی... که هیچ عقل و منطقی قادر به محاسبه پیش بینی نبود، تو بر دلم الهام کردی و به رضا و توکل مرا مسلح نمودی، و در میان ابرهای ابهام و در مسیری تاریک، مجهور و وحشتناک مرا هدایت کردی."

 

می خواستم شمع باشم

" همیشه می خواستم که شمع باشم ، بسوزم ، نور بدهم و نمونه ای از مبارزه و کلمه حق و مقاومت در مقابل ظلم باشم . می خواستم همیشه مظهر فداکاری و شجاعت باشم و پرچم شهادت را در راه خدا به دوش بکشم. می خواستم در دریای فقرغوطه بخورم و دست نیاز به سوی کسی دراز نکنم. می خواستم فریاد شوق و زمین وآسمان را با فداکاری و آسمان  پایداری خود بلرزانم. می خواستم میزان حق و باطل باشم و دروغگویان ومصلحت طلبان و غرض ورزان را رسوا کنم. می خواستم آنچنان نمونه ای در برابر مردم به وجود آورم که هیچ حجتی برای چپ و راست نماند،  طریق مستقیم روشن و صریح و معلوم باشد، و هر کسی در معرکه سرنوشت مورد امتحان سخت قرار بگیرد و راه فرار برای کسی نماند..."

 

در سرزمین کفر ، تو بودی

" خدایا می دانی که در زندگی پرتلاطم خود، لحظه ای تو را فراموش نکردم.همه جا به طرفداری حق قیام کرده ام. حق را گفته ام. از مکتب مقدس تو در هر شرایطی دفاع کرده ام. کمال و جمال و جلال تو را به همه مخالفان و منکران وجودت عرضه کرده ام و از تهمت ها و بدگویی ها و ناسزاهای آنها ابا نکردم. در آن روزگاری که طرفداری ازاسلام به ارتجاع و به قهقراگری تعبیر می شد و کمتر کسی جرأت می کرد که از مکتب مقدس تو دفاع کند، من در همه جا، حتی در سرزمین کفر، علم اسلام را بر می افراشتم و با تبلیغ منطقی و قوی خود، همه مخالفین را وادار به احترام می کردم و تو ای خدای بزرگ! خوب می دانی که این فقط بر اساس اعتقاد و ایمان قلبی من بود و هیچ محرک دیگری جز تو نمی توانست داشته باشد."

 

شهید چمران

دنیا

" دنیا میدان بزرگ آزمایش است که هدف آن جز عشق چیزی نیست. در این دنیا همه چیز در اختیار بشر گذاشته شده، وسایل و ابزار کار فراوان است، عالیترین نمونه های صنعت، زیباترین مظاهرخلقت، از سنگریزه ها تا ستارگان، از سنگدلان جنایتکار تا دلهای شکسته یتیمان، از نمونه های ظلم و جنایت تا فرشتگان حق و عدالت، همه چیز و همه چیز در این دنیای رنگارنگ خلق شده است. انسان را به این بازیچه های خلقت مشغول کرده اند. هر کسی به شأن خود به چیزی می پردازد، ولی کسانی یافت می شوند که سوزی در دل  و شوری در سر دارند که به این بازیچه راضی نمی شوند. این نمونه های زیبای خلقت را دوست دارند و می پرستند.

 

تو مرا عشق کردی

" خدایا تو مرا عشق کردی که در قلب عشاق بسوزم. تو مرا اشک کردی که در چشم یتیمان بجوشم. تو مرا آه کردی که از سینه بینوایان و دردمندان به آسمان صعود کنم. تو مرا فریاد کردی که کلمه حق را هر چه رساتر برابر جباران اعلام نمایم. تو مرا در دریای مصیبت و بلا غرق کردی و در کویر فقر و حرمان تنهایی سوزاندی. خدایا تو پوچی لذات زودگذر را عیان نمودی، تو ناپایداری روزگار را نشان دادی. لذت مبارزه را چشاندی. ارزش شهادت را آموختی."

 

سه طلاقه

" من دنیا را طلاق دادم. خدای بزرگ مرا در آتش عشق و محبت سوزاند. مقیاسها و معیارهای جدید بر دلم گذاشت و خواسته های عادی و مادی و شخصی در نظرم حذف شد. روزگاری گذشت که دنیا و مافیها را سه طلاقه کردم و ازهمه چیز خود گذشتم. از همه چیز گذشتم و با آغوش باز به استقبال مرگ رفتم و این شاید مهمترین و اساسی ترین پایه پیروزی من در این امتحان سخت باشد."

 

شهید چمران

آرامش غروب

" خوش دارم آزاد از قید و بندها درغروب آفتاب بر بلندای کوهی بنشینم و فرو رفتن خورشید را در دریای وجود مشاهده کنم و همه حیات خود را به این زیبایی خدایی بسپارم و این زیبایی سحرانگیز، با پنجه های هنرمندش با تار و پود وجودم بازی کند، قلب سوزانم را بگشاید، آتشفشان درد و غم را آزاد کنم، اشک را که عصاره حیات من است، آزادانه سرازیرنمایم، عقده ها و فشارهایی را که بر قلب و روحم سنگینی می کنند بگشایم . غم های خسته کننده ای را که حلقومم را می فشرند و دردهای کشنده ای که قلبم را سوراخ سوراخ می کند، با قدرت معجزه آسای زیبایی تغییر شکل دهد و غم را به عرفان و درد را به فداکاری مبدل کند و آنگاه حیاتم را بگیرد و من دیوانه وار همه وجودم را تسلیم زیبایی کنم و روحم به سوی ابدیتی که نورهای زیبایی می گذرد پرواز کند و در عالم آرامش و طمأنینه از کهکشانها بگذرم و برای لقاء پروردگار به معراج روم و از درد هستی و غم وجود بیاسایم و ساعتها و ساعتها در همان حال باقی بمانم و از این سیر ملکوتی لذت ببرم."

 

آفرینش دریا

" خدایا تو را شکر می کنم که دریا را آفریدی ، کوهها را آفریدی و من می توانم به کمک روح خود در موج دریا بنشینم و تا افق بی نهایت به پیش برانم و بدین وسیله از قید زمان و مکان خارج شوم و فشار زندگی را ناچیز نمایم. خدایا تو را شکر می کنم که به من چشمی دادی که زیباییهای دنیا را ببینم و درک زیبایی را به من رحمت کردی تا آنجا که زیباییهایت را و پرستش زیبایی را جزیی از پرستش ذاتت بدانم."

 

شهید چمران

سوگند

" خدایا به آسمان بلندت سوگند، به عشق سوگند، به شهادت سوگند، به علی سوگند، به حسین سوگند، به روح سوگند، به بی نهایت سوگند، به نور سوگند، به دریای وسیع سوگند، به امواج روح افزا سوگند، به کوههای سر به فلک کشیده سوگند، به شیپور جنگ سوگند، به سوز دل عاشقان سوگند، به فداییان از جان گذشته سوگند، به درد دل زجرکشیده گان سوگند، به اشک یتیمان سوگند، به آه جانسوز بیوه زنان سوگند، به تنهایی مردان بلند سوگند که من عاشق زیبائیم. چه زیباست همدردعلی شدن، زجر کشیدن، از طرف پست ترین جنایتکاران تهمت شنیدن، از طرف کینه توزان بی انصاف نفرین شنیدن، چه زیباست در کنار نخلستان های بلند در نیمه های شب، سینه داغدار را گشودن و خروشیدن و با ستارگان زیبای آسمان سخن گفتن، چه زیباست که دراین موهبت بزرگ الهی که نامش غم و درد است، شیعه تمام عیارعلی شدن."

 

قربانی فرزند آدم

" ای خدای بزرگ ، ای آنکه نمونه ی بزرگی چون حسین علیه السلام را به جهان عرضه کرده ای، ای آنکه برای اتمام حجت به کافران وجودت... سیاهی ها و تباهی ها را به آتش وجود حسین ها روشن نموده ای، ای آنکه راه پرافتخار شهادت را، برای آخرین راه حل انسانها باز کرده ای، ای خدا، ای معشوق من، ای ایده آل آرزوهای مردم عارف، به من توفیق ده تا مثل مخلصان و شیفتگان ، در راهت بسوزم و ازین خاکستر مادی آزاد گردم. ای حسین علیه السلام، من برای زنده ماندن تلاش نمی کنم و از مرگ نمی هراسم ، بلکه به شهادت دل بسته ام و از همه چیز دست شسته ام ، ولی نمی توانم بپذیرم که ارزشهای الهی و حتی قداست انقلاب بازیچه دست سیاستمداران و تجار ماده پرست شده است.

قبول شهادت مرا آزاد کرده است، من آزادی خود را به هیچ چیز حتی به حیات خود نمی فروشم.

خدایا ابراهیم را گفتی که عزیز ترین فرزندش را قربانی کند، و او اسماعیل را مهیای قربانی کرد...

هنگامی که پدر کارد را به گلوی فرزندش نزدیک می کرد، ندا آمد دست نگه دار . ابراهیم آزمایش خود را داد، ولی اسماعیل هنوز به آن درجه تکامل نرسیده بود که قربانی شود، زمان زیادی گذشت تا قربانی کاملی که عزیزترین فرزندان آدم بود، به درجه ارزش قربانی شدن رسید، و در همان راه خدا قربانی شد و او حسین بود. خدایا تو به من دستور دادی که در راه تو قربانی شوم، فوراً اجابت کردم و مشتاقانه به سوی قرارگاه عشق حرکت کردم... اما تو می خواستی که این قربانی هر چه باشکوه تر باشد، لذا دوستانم را و فرزندم را و عزیزترین کسانم را به قربانی پذیرفتی... و مرا در آتش اشتیاق منتظر گذاشتی..."

 

شرف شیعه

" خدایا تو را شکر می کنم که شیعیان را با اسلحه شهادت مجهز کردی که علیه طاغوتها وستمگران و تجاوزگران قیام کنند و با خون سرخ خود ، ذلت هزار ساله را از دامن تشیع پاک کنند و ارزش و اهمیت شهادت را در معرکه حیات بفهمند و با ایمان خدایی و اراده آهنین، خود را از لجنزار اسارت جسدی و روحی نجات بخشند. علی وار زندگی کنند و در راه سرخ حسین علیه السلام قدم بگذارند و شرف و افتخار راستین تشیع را که قرنها دستخوش چپاول ستمگران بود دوباره کسب کنند."

 

شهید چمران

افزایش ظرفیت

" خدایا از تو می خواهم که طبع ما را آنقدر بلند کنی که در برابر هیچ چیز جز خدا تسلیم نشویم. دنیا ما را نفریبد، خودخواهی ما را کور نکند. سیاهی گناه و فساد و تهمت و دروغ وغیبت ، قلب های ما را تیره و تار ننماید. خدایا! به ما آنقدر ظرفیت ده که در برابر پیروزی ها سرمست و مغرور نشویم. خدایا به من آنقدر توان ده که کوچکی و بیچارگی خویش را فراموش نکنم و در برابرعظمت تو خود را نبینم."

 

فقر مرا پروراند

" فقر و بی چیزی بزرگترین ثروتی بود که خدای بزرگ به من ارزانی داشت. همت و اراده مرا آنقدر بلند کرد که زمین و آسمان ها نیز در نظرم ناچیز شدند. هنگامی که شهیدی خون پاکش را در اختیارم می گذارد و فقر اجازه نمی دهد که یتیمانش را نگبهانی کنم. هنگامی که مجروحی در آخرین لحظات حیات به من نگاه می کند و با نگاه خود از من تقاضای کمک دارد ، من می سوزم، آب می شوم و قدرت ندارم کمکش کنم. هنگامی که در سنگر خونین ترین قتالها و جنگ آوری، از گرسنگی شکمش خشک شده و نمی تواند آب را از گلو فرو بدهد من که اینها را می بینم و صبر می کنم دیگر ترس و وحشتی از فقر ندارم. این قفس آهنین را شکسته ام و آنقدر احساس بی نیازی می کنم که زیر سخت ترین ضربه ها و کوبنده ترین هجوم ها از هیچ کس تقاضای کمک نمی کنم. "

 

گذشت

" من اینقدر احساس بی نیازی می کنم که در زیر شدیدترین حملات هم از کسی تقاضای کمک نمی کنم ، حتی فریاد بر نمی آورم حتی آه نمی کشم در دنیای فقر آنقدر پیش می روم که به غنای مطلق برسم و اکنون اگر این کلمات دردآلود را از قلب مجروحم بیرون می ریزم برای آنست که دوران خطر سپری شده است و امتحان به سر آمده و کمر فقر شکسته و همت و اراده پیروز شده است."

 

بی نیاز

" خدایا از آنچه کرده ام اجر نمی خواهم و به خاطر فداکاریهای خود بر تو فخر نمی فروشم، آنچه داشته ام تو داده ای و آنچه کرده ام تو میسرنمودی، همه استعدادهای من، همه قدرتهای من، همه وجود من زاده اراده تو است، من از خود چیزی ندارم که ارائه دهم، از خود کاری نکرده ام که پاداشی بخواهم.

خدایا هنگامی که غرش رعد آسای من در بحبوحه طوفان حوادث محو می شد و به کسی نمی رسید، هنگامی که فریاد استغاثه من در میان فحش ها و تهمت ها و دروغ ها ناپدید می شد... تو ای خدای من، ناله ضعیف شبانگاه مرا می شنیدی و بر قلب خفته ام نورمی تافتی و به استغاثه من لبیک می گفتی. تو ای خدای من، در مواقع خطر مرا تنها نگذاشتی، تو در تنهایی، انیس شبهای تار من شدی، تو در ظلمت نا امیدی دست مرا گرفتی و هدایت کردی. در ایامی که هیچ عقل و منطقی قادر به محاسبه نبود، تو بر دلم الهام کردی و به رضا و توکل مرا مسلح نمودی... خدایا تو را شکر می کنم که مرا بی نیاز کردی تا از هیچکس و از هیچ چیز انتظاری نداشته باشم.

 

شهید چمران

مغموم

خدایا عذر می خواهم از اینکه در مقابل تو می ایستم و از خود سخن می گویم و خود را چیزی به حساب می آورم که تو را شکر کند و در مقابل تو بایستد و خود را طرف مقابل به حساب آورد! خدایا آنچه می گویم از قلبم می جوشد و از روحم لبریز می شود. خدایا دل شکسته ام، زجر کشیده ام، ظلم زده ام، از همه چیز ناامید و از بازی سرنوشت مأیوسم، در مقابل آینده ای تیره و مبهم و تاریک فرو رفته ام، تنها ترا می شناسم ، تنها به سوی تو می آیم، تنها با تو راز و نیاز می کنم.

 

خدایا ، فقط تو

" هر گاه دلم رفت تا محبت کسی را به دل بگیرد، تو او را خراب کردی، خدایا، به هر که و به هرچه دل بستم، تو دلم را شکستی، عشق هر کسی را که به دل گرفتم، تو قرار از من گرفتی، هر کجا خواستم دل مضطرب و دردمندم را آرامش دهم، در سایه امیدی، و به خاطر آرزویی، برای دلم امنیتی به وجود آورم، تو یکباره همه را برهم زدی، و در طوفان های وحشتزای حوادث رهایم کردی، تا هیچ آرزویی در دل نپرورم و هیچ خیری نداشته باشم و هیچ وقت آرامش و امنیتی در دل خود احساس نکنم... تو این چنین کردی تا به غیر از تو محبوبی نگیرم و به جز تو آرزویی نداشته باشم، و جز تو به چیزی یا به کسی امید نبندم، و جز در سایه توکل به تو، آرامش و امنیت احساس نکنم... خدایا ترا بر همه این نعمتها شکر می کنم."

 

من آه صبحگاهم

" من فریادم! که در سینه مجروح جبل عامل در خلال قرنها ظلم و ستم محفوظ شده ام. من ناله دلخراش یتیمان دل شکسته ام که درنیمه های شب از فرط گرسنگی بیدار می شوند و دست محبتی وجود ندارد که برای نوازش آنها را لمس کند، از سیاهی و تنهایی می ترسند. آغوش گرمی نیست که به آنها پناه بدهد. من آه صبحگاهم که از سینه پر سوز بیوه زنان سرچشمه می گیرم و همراه نسیم سحری به جستجوی قلبها و وجدانهای بیدار به هر سو می روم و آنقدر خسته می شوم که از پای می افتم. نا امید و مأیوس به قطره اشکی مبدل می شوم و به صورت شبنمی در دامن برگی سقوط می کنم. من اشک یتیمانم که دل شکسته در جستجوی پدر و مادر به هر سو می دوند، ولی هر چه بیشتر می دوند کمتر می یابند. وای به وقتی که یتیمی بگرید که آسمان به لرزه در می آید."

نوشته شده در جمعه پنجم آذر ۱۳۸۹ساعت 9:36 توسط مهدی احمدی|اصلا فکر نمی کردم اینطوری بشه که آقای دکتر با ناراحتی با من تماس بگیرن و البته بعد از حمایت و تشویق با گله مندی ابراز کنند که آیا اینکار نباید با هماهنگی من انجام میشد؟

آخه می دونید چه کاری انجام دادم؟ با گروهی از بچه های همکلاسی قرار گذاشته بودیم وبلاگی راه اندازی کنیم به خاطر اینکه با هم در ارتباط باشیم اما سوتی اینجا بود که وبلاگ رو با نام شخصی آقای دکتر درست کردم و نام کاربری و رمزش رو هم بهمه داده بودم.

خوب البته بعد از عذرخواهی به خاطر این اشتباه تهدید رو تبدیل به فرصت کردم و از ایشون خواهش کردم وبلاگ شخصی خودشون رو راه اندازی کنم که ایشون هم موافقت کردند تا ببینیم بعدا چه اتفاقی خواهد افتاد.


نوشته شده در چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ساعت 21:55 توسط مهدی احمدی|مقدمه :
موافق استاندارد PMI، مديريت پروژه، شامل بكارگيری چهار عامل اساسی ا- دانش (Knowledge) 2- مهارت‌ها (Skills) 3- ابزار (‏Tools) و 4- تكنيك‌های (Techniques) لازم در اداره جريان اجرای فعاليت‌ها، به منظور رفع نيازهای پروژه است . ‌های (Techniques) لازم در اداره جريان اجرای فعاليت‌ها، به منظور رفع نيازهای پروژه است .
نقش ابزار مناسب در پيشبرد اهداف مديريت پروژه انكارناپذير است. در واقع پس از طراحی سيستم مديريت پروژه در سازمان، بكارگيری ابزار مناسب در اين سيستم، يكی از مهم‌ترين عوامل محقق كننده اهداف مديريت پروژه در سازمان است.
در اين يادداشت‌ها تحت عنوان “ابزارهای مديريت پروژه” بنا داريم به ابزارها و نرم‌افزارهای مناسب مديريت پروژه اشاره نماييم.


 

نرم‌افزارMicrosoft Project)  MSP) :

نرم‌افزار Microsoft Project يكی از قوی‌ترين و قديمی‌ترين نرم‌افزارهای موجود كنترل پروژه محسوب می‌شود. اين نرم‌افزار قريب به 10 سال است كه به بازار ايران وارد شده و به شكل گسترده توسط كاربران و برنامه‌ريزان پروژه مورد استفاده واقع می‌شود. مهندسان كنترل پروژه عموماً از اين نرم‌افزار به عنوان ابزاری جهت مديريت زمان پروژه‌ها استفاده می‌كنند. مايكروسافت پروجكت، عليرغم وجود برخی محدوديت‌ها و كمبودها (در مقايسه با نرم‌افزارهای مشابه) به عنوان يك نرم‌افزار كاربردی و پرطرفدار در جهان و خصوصاً در ايران روزانه مورد استفاده كاربران بی‌شماری قرار می‌گيرد.‌افزارهای مشابه) به عنوان يك نرم‌افزار كاربردی و پرطرفدار در جهان و خصوصاً در ايران روزانه مورد استفاده كاربران بی‌شماری قرار می‌گيرد.

   سهولت كار با اين نرم‌افزار ، قابليت استفاده از امكانات Windows ، سازگاری با ساير نرم‌افزارهايMS Office و شباهت كامل محيط و جعبه ابزارهای آن با ساير محصولات مايكروسافت، راهنمای Online و كامل داخل برنامه، وجود گزارش‌ها وView های متنوع، امكان تعريف View ها وTableهای جديد و به طوركلی داشتن يك محيطUser Friendly اين نرمافزار را به نوعی از ساير نرم‌افزارهای مشابه متمايز كرده است.

 اين نرم‌افزار، مديريت پروژه تمام مراحل يك پروژه از برنامه‌ريزی تا تكميل و انتقال گزارش‌های نهايی را در برمی‌گيرد، به طور خلاصه بايد گفت، در يك طرح، MSP ابزاری ارزشمند است برای:

الف) سازماندهی طرح
ب) زمان بندی كارها
ج) اختصاص منابع و هزينه‌كارها

د) تنظيم طرح برای برآورد كردن محدوديت‌ها

ه) آماده كردن گزارش‌ها برای انتقال طرح نهايی به همه كسانی كه بايد طرح مورد نظر را اجرا كنند.


   پس از آغاز پروژه و اتمام كار برنامه‌ريزی پروژه توسط اين نرم‌افزار، آن را برای كنترل و نظارت بر كارهای در دست اقدام، به شرح زير می‌توان به كار برد:
كنترل عملكرد واقعی
برنامه‌ريزی روی جدول زمانی پروژه
اصلاح طرح برای رويارويی با احتمالات
ارائه گزارش‌های مطلوب


   شايان ذكر است برای پروژه‌هايی كه بيش از 9999 فعاليت دارند، از ابزارهای پيشرفته‌تری همچون نرم‌افزار Primavera (كه به آن نيز خواهيم پرداخت) بايد استفاده نمود. معمولاً توصيه می‌شود به دليل سادگی فوق‌العاده اين نرم‌افزار و يادگيری سهل‌تر آن نسبت به ساير ابزارهای ديگر كنترل پروژه، قبل از يادگيری پريماورا و يا ساير نرم‌افزارهای مديريت زمان، به يادگيری MSP بپردازيد. در اين صورت به دليل مشابهت مبانی و اصول برنامه‌ربزی و كنترل پروژه در اين نرم‌افزارها، فرايند يادگيری نرم‌افزارهای پيچيده بسيار ساده‌تر خواهد شد.

   ويرايش آخر اين نرم‌افزار تحت عنوان Project 2002 Microsoft با قابليت‌های جديد به بازار آمده است.

   در سايت‌های اينترنتی زير اطلاعات جديد و ارزشمندی از اين نرم‌افزار مييابيد:

http://www.microsoft.com/office/project/default.asp
http://officesystem.partners.extranet.microsoft.com/msprojectpartner/

 

نرم افزار (Primavera Project Planner ( P3

بعد از معرفی نرم‌افزار Microsoft Project (MSP) اكنون به معرفی P3 كه مخفف Primavera Project Planner می‌پردازيم.

   نرم‌افزار (Primavera Project Planner ( P3 كامل‌ترين و قدرتمندترين ابزار مديريت پروژه در مديريت زمان در جهان شناخته شده است. P3 قادر است پروژه‌های تا سقف يكصد هزار فعاليت را به همراه منابع با محدوديت سازماندهی کند.

   اساساً P3 طراحی شده است تا پروژه‌های بسيار بزرگ و پيچيده را بدون هيچگونه محدوديتی در تعريف و اختصاص منابع، به شكل كاملاً منعطف و ساده برنامه‌ريزی و كنترل نمايد.

   هميشه سوالات متعددی برای مديران پروژه مطرح می‌شود كه بارزترين آنها: «اين كار كی تمام می شود؟»، «چه كسانی كار را انجام می‌دهند؟»، «چه اتفاقی خواهد افتاد اگر .... (What-if)» و از اين قبيل می‌باشد.
P3 پاسخ اين سوالات را به سرعت و به شكل صحيح ارائه خواهد نمود. كاربرP3 به راحتی می‌تواند اطلاعات پروژه و فعاليت‌های آن را در اين بانك اطلاعاتی جمع‌آوری نموده و به طرق مختلفی آنها را دسته‌بندی كرده و به نمايش درآورد. همچنين به سادگی می‌تواند روی جزئيات فعاليت‌های پروژه متمركز شده و نتايج كار خود را در قالب گزارش و نمودار در قالب گرافيكی دلخواه نمايش دهد. به كمك ابزارهای انعطاف‌پذير P3 از قبيل 24 كد فعاليت، 16 كد بخش‌های اطلاعاتی دلخواه، 10 كد پروژه، 19مرحله مرتب‌سازی داده‌ها و 28 مرحله فيلتر به همراه 31 تقويم برای برنامه‌ريزی فعاليت‌ها می‌توان اطلاعات پروژه را در قالب‌های گوناگون دسته‌بندی و تجزيه وتحليل كرد. اين نرم‌افزار برای مديران پروژه توسط طراحانی كه خود مدير پروژه بوده‌اند، تهيه شده است و دقيقاً به همين دليل است كه غالب نيازمندی‌های مديران پروژه را در برنامه‌ريزی و كنترل طرح‌ها را پاسخگوست.‌توان اطلاعات پروژه را در قالب‌های گوناگون دسته‌بندی و تجزيه وتحليل كرد. اين نرم‌افزار برای مديران پروژه توسط طراحانی كه خود مدير پروژه بوده‌اند، تهيه شده است و دقيقاً به همين دليل است كه غالب نيازمندی‌های مديران پروژه را در برنامه‌ريزی و كنترل طرح‌ها را پاسخگوست.

   به كمك P3 می‌توان شبكه فعاليت‌ها را سريعاً در قالب گرافيكی تهيه كرد و همچنين امكان انتخاب نوع فعاليت را به سهولت امكان پذير می‌نمايد.

 سازماندهی اطلاعات پروژه را آسان نموده است و می‌تواند شرايط مورد نظر شما را به فعاليت‌ها تحويل كند. تحت شبكه بودن P3 اين قابليت را به آن بخشيده است تا كاربران متعدد بتوانند در نقاط مختلف وبه شكل همزمان يا در زمان‌های دلخواه به بانك اطلاعاتی يگانه P3 متصل و پروژه‌های خاص را برنامه‌ريزی و كنترل نمايند.

   امكان لينك؛ بازخوانی اطلاعات و اشتراك داده‌های P3 با ساير نرم‌افزارهای مديريت پروژه همچون MSP و Expedition (كه به آن هم خواهيم پرداخت) وجود دارد.

   برخی ديگر از قابليت‌های اين نرم‌افزار به شكل خلاصه عبارتند از :

پيگيری عملكرد منابع و هزينه‌ها به كمك P3 سهل و آسان است.
P3 می‌تواند محدوديت‌های مورد نظر كاربر را به فعاليت‌ها اعمال كند.
P3 سازماندهی اطلاعات پروژه را آسان نموده است.
P3 امكان انتخاب نوع فعاليت‌ها را به كاربر می‌دهد.

امكان بهنگام نمودن پروژه در خارج از محيط كارگاه فراهم است.
P3 می تواند محدوديت‌های مورد نظر كاربر را به فعاليت‌ها اعمال كند.


   Version جديد P3 تحت عنوان P3e كه مخفف Primavera Project Planner Enterprise ميباشد به بازار آمده كه به شكل ساختاری با ويرايش گذشته آن متفاوت است. با توجه به آنكه كمپانی پريماورا تمامی پشتيبانی‌های خود را از ويرايش قبلی اين نرم‌افزار برداشته است، بزودی P3e كاملاً جای P3 را خواهد گرفت. (در آينده پيرامون قابليت‌های جديد P3e نيز با شما سخن خواهيم گفت.)

   سايت اينترنتی اين نرم‌افزار www.primavera.com بوده كه در آن می‌توانيد مطالب متنوع و جديدی پيرامون اين نرم‌افزار و ساير محصولات شركت Primavera مرتبط به مقوله‌های مختلف مديريت پروژه بيابيد .
از شركت پريماورا و محصولاتش در آينده بسيار خواهيم گفت!

نوشته شده در چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ساعت 21:30 توسط مهدی احمدی|بررسی روند گذشته و فعلی در هر کسب و کاری می‌تواند به عنوان یکی از راهکارهای اساسی در پیشبرد اهداف آن کسب و کار در آینده به حساب آید.

میزان فروش، افزایش یا کاهش سود، بررسی کیفیت یا کمیت خدمات ارائه شده، همه و همه می‌تواند نقاط ضعف یا قوت آن کسب و کار را برای کارفرما نمایان سازد.

در دنیای وب و به شکل کلی کارفرماهایی که خدمات خود را بر بستر اینترنت ارائه می‌دهند، بی‌تردید میزان فروش در خصوص فعالیت‌های فروش آنلاین و میزان بازدیدکننده از خدمات و محتوای ارائه شده می‌تواند نقش بسزایی در برنامه‌ریزی آینده آن کسب و کار داشته باشد.

جدا از ابزارهای اندازه‌گیری میزان بازدیدکننده‌ها که به تفکیک مناطق جغرافیایی و مدت زمان گشت و گذار آنها در سایت‌ها می‌پردازد و می‌تواند برای صاحبان بنگاه‌های اینترنتی مثمرثمر باشد، اما یکی از معتبرترین ابزارهای این بخش که به مقایسه سایت‌های مختلف از نظر میزان بازدیدکننده می‌پردازد، سایت Alexa.com است.

 

اواخر سال گذشته به بررسی سایت‌های پربازدید از منظر جهانی و داخلی پرداختیم. با توجه به نزدیک شدن به انتهای فصل بهار این بار در نظر داریم که همان روند را برای فصل جاری بررسی کنیم.

براساس اطلاعات مندرج شده در سایت الکسا (که این اطلاعات عموما هر روز به‌روزرسانی می‌شود) همانند گذشته سایت‌های جست‌وجو و سایت‌های فعال در بخش شبکه‌های اجتماعی همچنان پربازدیدترین سایت‌ها در دنیای اینترنت هستند.

گوگل همچنان سلطان بی‌چون و چرای دنیای وب است و به دنبال آن فیس‌بوک و یوتیوب جایگاه دوم و سوم را به خود اختصاص داده‌اند. یاهو، ویندوز لایو، دانشنامه ویکی پدیا، بایدو، بلاگر، مایکروسافت نت ورک و سایت کیو‌کیو رتبه‌های چهارم تا دهم پربازدید‌ترین سایت‌های اینترنتی را در رتبه بندی آلکسا به خود اختصاص داده‌اند. تویتر مکان یازدهم، ورد پرس جایگاه هفدهم و آمازون در رده هجدهم جدول آلکسا قرار دارند. نکته جالب توجه همانند گذشته به سایر رتبه‌های رده دهم تا بیستم جدول باز می‌گردد که بازهم در اختیار دو سایت گوگل و یاهو، البته در زبان‌ها و کشورهای مختلف است.

موتور جست‌وجوی بینگ مایکروسافت که از تمام ابزارهای این کمپانی قدرتمند برای برتری به گوگل استفاده کرده است، بیست و چهارمین سایت پربازدید جهانی است که یک پله بالاتر از ای بی سایت حراجی آنلاین قرار گرفته است. فلیکر که جزو شبکه‌های اجتماعی اشتراک‌گذاری عکس است و پنج سال پیش توسط یاهو خریداری شد، رتبه سی و دوم پربازدیدترین سایت‌های جهانی است.

سایت خبری بی بی سی انگلستان در بین رسانه‌های آنلاین پربازدید‌ترین سایت جهانی است. چرا که الکسا آن را در جایگاه ۴۱ خود قرار داده است. بعد از بی بی سی، سی ان ان رتبه ۵۸ را در اختیار دارد و سایت اطلاع‌رسانی سی نت که به شکل تخصصی به دنیای دیجیتال می‌پردازد، هشتادمین سایت پربازدید جهانی است. نیویورک تایمز تنها رسانه مکتوبی است که جزو صد سایت پر بازدید جهانی قرار دارد. این سایت هم‌اکنون جایگاه ۸۹ جدول را در اختیار دارد. اپل هم به مدد فروش انحصاری آنلاین محصولات خود، رده ۵۱ را به خود اختصاص داده است.

صد سایت پربازدید در ایران
داستان سایت‌های پربازدید در ایران؛ اما به واسطه نوع محتواهای به کار رفته در آنها در مقایسه جهانی بسیار متفاوت است. دو موتور جستجوی گوگل و یاهو پربازدید ترین سایت‌ها در ایران هستند. از رتبه دوم تا دهم رتبه بندی الکسا در ایران عموما سرویس‌های ارائه‌دهنده خدمات وبلاگ قرار گرفته‌اند.

بلاگفا همچنان سومین سایت پربازدید در ایران است و بعد از آن میهن بلاگ در رده چهارم قرار گرفته است. شبکه اجتماعی فارسی کلوب جایگاه پنجم را به خود اختصاص داده که بعد از آن بلاگر یکی دیگر از ارائه‌دهندگان سرویس و خدمات وبلاگی در سکوی ششم قرار گرفته است. پرشین بلاگ، بلاگ اسکای و ورد‌پرس نیز که همگی در بخش خدمات وبلاگی فعالیت دارند، در جایگاه‌های نهم تا یازدهم پربازدیدترین سایت‌های ایرانی قرار دارند.

بعد از موتورهای جست‌وجو و سایت‌های ارائه دهنده خدمات وبلاگی نوبت به سایت‌های خبررسانی و تامین‌کننده محتوا به شکل تخصصی می‌رسد.

در بین پایگاه‌های خبری، سایت تابناک همچنان یک سر و گردن از سایر رقبای خود بالاتر قرار داشته و در جایگاه هفتمین سایت پربازدید ایرانی قرار گرفته است. خبرگزاری فارس رتبه پانزدهم الکسا را در اختیار دارد و بعد از آن عصر ایران دیگر پایگاه خبری اینترنتی بیست و نهمین سایت پربازدید ایرانی است.

خبر آنلاین در یک رقابت تنگاتنگ درست بعد از عصر ایران و در جایگاه سی ام قرار گرفته است. آفتاب رده چهلم، جهان نیوز رتبه چهل و ششم، خبرگزاری مهر رتبه چهل و هشتم، خبرگزاری ایسنا رتبه پنجاه و هفتم، رجا نیوز جایگاه پنجاه و نهم، ایرنا خبرگزاری رسمی ‌جمهوری اسلامی‌ایران رتبه شصت و هشتم، سایت سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی‌ایران رتبه هفتاد و یکم، فردا نیوز رده هفتاد و دوم و پایگاه خبری الف جایگاه هفتاد و سوم را در جدول الکسا به خود اختصاص داده‌اند.

در بین رسانه‌های مکتوب جام جم آنلاین جایگاه ۸۴ را به خود اختصاص داده است. ورزشی دات نت، سایت روزنامه خبر ورزشی رده ۸۶ و روزنامه دنیای اقتصاد رتبه ۹۶ را در بین صد سایت پربازدید ایرانی به خود اختصاص داده است.

جدا از سایت‌های خبری و اطلاع‌رسانی که همواره در بین صد سایت پربازدید ایران به حساب می‌آیند، سایت‌های تولیدکننده محتوا و نیز سایت‌هایی که عموما به جمع آوری محتوا یا لینک و به اشتراک‌گذاری آنها می‌پردازند نیز پرطرفدار هستند.

تبیان، پایگاه اطلاع‌رسانی وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی ‌که طی چند سال گذشته به عنوان یکی از برندگان جشنواره رسانه‌های دیجیتالی در بخش تامین و تولید محتوا به زبان فارسی نامش را بارها و بارها شنیده‌ایم نمره ۲۰ را در جدول الکسا در اختیار دارد. بازی اینترنتی تراوین بیست و هفتمین سایت پربازدید ایرانی است.

جدا از سایت‌های ارائه دهنده محتوا، عمده سایت‌های پربازدید دیگر در ایران به سایت‌های ارائه دهنده خدمات آگهی یا سایت‌های ارائه دهنده فضا برای آپلود و دانلود نرم‌افزار اختصاص دارد. در بین بانک‌های کشور تنها بانک‌های ملی با رتبه ۴۴، بانک ملت با رتبه ۴۵ و بانک سامان با رتبه ۷۰ جزو صد سایت پربازدید ایرانی هستند.

نوشته شده در چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ساعت 21:12 توسط مهدی احمدی|گزارش جدید از شرکت سیسکو حاکی از آن است که طبقه‌بندی انواع راه‌های دسترسی به اینترنت و شیوه پرداخت و محاسبه میزان کارکرد کاربران از اینترنت تا سال 2025 میلادی بسیار گسترده خواهد شد.


این گزارش که با همکاری شرکت Global Business Network تهیه شده است در رابطه با عوامل بالقوه در راه‌های دسترسی به اینترنت و بررسی عوامل نامطمین که فرم کلی کاربری اینترنت طی 15 سال آینده را شکل می‌دهد بحث می‌کند.


یکی از مباحث مطرح شده در این گزارش، تغییر در روند استفاده از اینترنت توسط کاربران است. بر این اساس گفته می‌شود 2 یا 3 میلیارد کاربر جدید اینترنت که طی 15 سال آینده جای 2 میلیارد کاربر کنونی اینترنت را می‌گیرند، در ارتقای بازارهای جهانی نقش بسیار موثرتری دارند.


به عقیده کارشناسان، نمودارهای اقتصادی جهان و همچنین سیاست‌های بین‌المللی نیز روند رو به رشد فعالیت‌های اقتصادی در اینترنت را تایید می‌کنند و در صورتی که کاربران مبانی و رفتار کنونی کاربری اینترنت را طی 15 سال آینده ادامه دهند، بسیاری از فعالیت‌های اساسی بین‌المللی دچار مشکل خواهند شد.

همچنین پیش‌بینی می‌شود بازارهای مرتبط با خدمات اینترنت بیشترین رشد و درآمد را در سال 2025 نسبت به زمان کنونی داشته باشند. بر این اساس گفته می‌شود تا آن زمان فناوری‌ها و خدمات گسترده جدیدی در اینترنت راه‌اندازی و اجرا خواهد شد. همچنین گفته می‌شود تا 15 سال آینده سخت‌افزارهای معمول مورد استفاده نظیر صفحه‌کلید‌های QWERTY نیز در اینترنت قابل استفاده نخواهد بود و سخت‌افزارهای جدیدی جایگزین می‌شوند.

نوشته شده در چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ساعت 20:59 توسط مهدی احمدی|بیل گیتس"(Bill Gates) پیش‌بینی کرد که فناوری در آینده نزدیک با یک جهش بزرگ مواجه خواهد شد. 


مدیرعامل مایکروسافت در جمع صدها کارشناسان IT و مقامات دولتی هند گفت: «طی یک دهه آتی راه تعامل ما با یکدیگر یکپارچه خواهد شد».


گیتس همچنین  اعلام کرد که در آینده تلفن‌های همراه قابلیت تشخیص افراد پیرامون خود را خواهند داشت و به عنوان ابزاری برای تشخیص بیماری‌ها نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت. رایانه‌ها نیز به سیستم‌های تشخیص صدا مجهز خواهند شد و قابلیت‌های اینترنت از چند صفحه محدود فراتر خواهد رفت.


به گفته او، در حالی که رکود اقتصادی باعث بروز مشکلات فراوان شده است، این اتفاق آسیبی به جریان  نوآوری‌ها در حوزه فناوری فناوری نزده است، زیرا کشورها و سازمان‌ها همچنان در حال سرمایه‌گذاری روی بخش‌های آموزش و تحقیقات هستند تا بتوانند نسل جدید دانشمندان رایانه‌ای را پرورش دهند.


گیتس همچنین اعلام کرد که مایکروسافت هم‌اکنون در حال کار کردن روی پروژه کارت‌های ملی شناسایی هند است و او قصد دارد با "ناندان نایلکانی"(Nandan Nilekani) ملاقات کند.


نایلکانی مؤسس Infosys یکی از بزرگترین شرکت‌های تجاری دنیا در هند است که چندی پیش از کار خود کناره گرفت.


نایلکانی هم‌اکنون در حال کار کردن روی پروژه کارت‌های شناسایی ملی است و تلاش می‌کند توزیع این کارت‌ها به 2/1 میلیارد ساکن کشور هند را از ابتدای 2011 آغاز کند. در حال حاضر بسیاری از اطلاعات شخصی در هند مانند تاریخ تولد، مرگ، واکسیناسیون و گواهینامه رانندگی روی کاغذ در ادارات محلی نگهداری می‌شوند.

نوشته شده در چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ساعت 20:56 توسط مهدی احمدی|رئيس دانشگاه تهران گفت: اتوبوس هيبريدي بومي ساخت دانشگاه تهران روز هواي پاك رونمايي مي‌شود.

به گزارش فارس، فرهاد رهبر رئيس دانشگاه تهران در حاشيه بازديد دومين نمايشگاه دستاوردهاي دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشكي تهران در جمع خبرنگاران گفت: در طي 2 سال گذشته مجموعه قراردادهايي را با صنعت منعقد كرديم كه حجم قراردادهاي منعقد شده توسط معاونت پژوهشي دانشگاه تهران، معادل بيش از 90 ميليارد تومان بوده است.

وي ادامه داد: پارك علم و فناوري دانشگاه تهران نيز توانسته حدود 25 ميليارد تومان قراردادهاي پژوهش‌هاي كاربردي را با صنعت منعقد كند.

رهبر افزود: بخشي از اين قراردادها عملياتي شده و به صنعت تحويل داده شده است و بخشي ديگر از اين قراردادها هم اكنون در حال اجراست و تا سال آينده به بخش صنعت تحويل داده مي‌شود.

وي اضافه كرد: در 7 ماه گذشته در پارك علم و فناوري دانشگاه تهران بيش از 5 ميليارد تومان قراردادها را تحويل صنعت داده و از قراردادهاي 90 ميلياردي نزديك به 40 ميليارد تومان به صنعت تحويل داده شده است.

رئيس دانشگاه تهران گفت: ما قصد داريم اين فعاليت‌هاي خود را ادامه دهيم با اين هدف كه دانشگاه در خدمت توسعه صنعت قرار بگيرد و دانشگاه بتواند قدمي در جهت رفع نياز كشور و جامعه بردارد.

وي افزود: ساخت اتوبوس هيبريدي نيز جزء قراردادهاي دانشگاه تهران بود كه توسط دانشكده فني اين دانشگاه ساخته شده و در روز هواي پاك رونمايي مي‌شود.

نوشته شده در چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ساعت 20:39 توسط مهدی احمدی|دفاع مقدس گنجینه صحنه‌های بی بدیلی از عشق و ارادت رزمندگان اسلام به ساحت مقدس اهل بیت(علیهم‌السلام) به ویژه سالار شهیدان حضرت اباعبد الله می باشد.

به گزارش پایگاه 598، دفاع مقدس گنجینه صحنه های بی بدیلی از عشق و ارادت رزمندگان اسلام به ساحت مقدس اهل بیت (علیهم‌السلام) به ویژه سالار شهیدان حضرت اباعبد الله می باشد.

بی شک نقش مداحان که با نفس گرم خود توانستند رشادت و از خود گذشتگی ائمه اطهار (علیهم‌السلام) را برای اهتزاز پرچم اسلام به رزمندگان انتقال دهند، جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است.

حال به مناسبت هفته بسیج و به یاد روزهای خوب با خدا بودن بسیجیان تصاویری از حضور نوکران اباعبد الله را در جبهه های نبرد حق علیه باطل که در این ایام نیز همچنان به میثاق خود با شهیدان پایدار مانده اند، نگاهی می‌اندازیم:

حاج منصور ارضی

حاج حسین سازور

حاج صادق آهنگران

حاج مهدی سلحشور و حاج سعید حدادیان

حاج محمد رضا طاهری

حاج مهدی سلحشور

نوشته شده در چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ساعت 20:36 توسط مهدی احمدی|خيانت و سكوت خواص

جام جم آنلاين: «تاريخ يعني من و شما؛ يعني همين‌هايي كه امروز اينجا هستيم. پس اگر ما شرح تاريخ را مي‌گوييم، هر كدام‌مان بايد نگاه كنيم و ببينيم در كدام قسمت داستان قرار گرفته‌ايم. بعد ببينيم كسي كه مثل ما در اين قسمت قرار گرفته بود، آن روز چگونه عمل كرد كه ضربه خورد؟ مواظب باشيم آن‌طور عمل نكنيم.» (1)
وقتي وقايع و ماجراهاي صدر اسلام را مرور مي‌كنيم با تاكيد بسيار به انتقاد از مسببين ماجراهاي تلخ بعد از وفات پيامبر(ص) مي‌پردازيم. وقتي ماجراي فدك را مرور مي‌كنيم مي‌گوييم كاش آنجا بوديم و مانع حرمت شكني ظالمين در حق بانوي اسلام مي‌شديم. وقتي ظلم 25 ساله بر مولايمان علي (ع) را مي‌خوانيم و مي‌شنويم با بغض و اندوه مي‌گوييم كاش آنجا بوديم.

گاهي هم از خود مي‌پرسيم پس ياران پيامبر و مسلمانان كجا بودند؟ اختلاف حضرت امير با چه كساني بود؟ آيا با دشمنان خارجي و كفار مي‌جنگيدند؟ چگونه شد كه با فرزند رسول خدا چنان كردند؟ با امام علي(ع) كه در نزديكي و برادري‌اش با پيامبر هيچ‌كس شبهه‌اي نداشت آن كردند كه به قول اميرالمومنين تيغ در گلو و استخوان در چشم بود. يادآوري واقعه كربلا آنچنان آتشي بر جانمان مي‌افكند كه آرزو مي‌كنيم اي كاش در ميان صحابه امام بوديم تا او آنچنان در ميان خيل كوردلان مسلمان نما يكه و تنها نمي‌ماند.

راستي اگر ما در آن زمان بوديم جزو كدام دسته قرار مي‌گرفتيم. تاريخ براي عبرت است، براي درس گرفتن. ما در كجاي تاريخ ايستاده‌ايم، در تحولات اجتماعي و حوادث روز جزو كدام دسته‌ايم؟ جزو عوام يا خواص. پخش هفتمين قسمت مجموعه تاريخي مختارنامه درس‌هاي بسياري داشت تا عبرتي باشد براي دوران امروز ما، درس سليمان ابن صرد خزاعي از بزرگان كوفه كه به جاي حمايت از پسرعموي امام حسين (ع) جنگ با ابن زياد را مكروه دانست و آن شد كه مسلم در ميان كوچه پس‌كوچه‌هاي كوفه تنها ماند و تنها به شهادت رسيد.

مختار با درك تاثير سكوت و بي‌طرفي سليمان بود كه با شنيدن ماجرا، سردار ايراني «كيان» را نهيب زد كه بشتابد و به هر نحو ممكن سليمان را به موضع‌گيري مجاب كند تا ابن زياد از سكوت او فريب نكند و نتازد بر ياران اندك مسلم. موضع سليمان بدعتي خطرناك بود كه سران قبايلي كه ده‌ها هزار امضا براي ياري فرزند رسول خدا جمع كرده بودند، دردانه پيامبر را تنها بگذارند و لعن و نفرين ابدي آسمانيان و زمينيان را به جان بخرند.

اين‌كه در روزگار ما رهبر انقلاب بارها بر نقش خواص تاكيد مي‌كنند به خاطر نقشي است كه اين قشر از جامعه در هدايت و احيانا جهالت عوام دارند، خواصي كه اهل بصيرت، تحليل، نظر و صاحب راي هستند و در جامعه مورد استناد قرار مي‌گيرند. در شرايط فتنه نقش خواص حفظ يكپارچگي و اتحاد در برابر دشمن و تبيين حقايق براي خودي‌هاست نه دودستگي و القاي اختلاف.

در حالت اول خواص به خاموش كردن فتنه كمك مي‌كنند و در حالت دوم به عميق‌تر شدن آتش فتنه، از اين روي نقش خواص در اين زمان بسيار كليدي است.در شرايط حاضر و در حالي كه دشمن از بدبين كردن مردم به نظام نااميد شده است، تمام كساني كه مساله دودستگي ميان خواص را پررنگ مي‌كنند، در روشن نگه داشتن فتنه زير خاكستر دخيلند، چه به صورت آگاهانه و چه به صورت ناآگاهانه.

اين همان نكته‌اي است كه رهبر انقلاب در ديدار نمايندگان مجلس خبرگان تاكيد كردند: «نخبگان و خواص بايد در فتنه با بصيرت به روشنگري جامعه بپردازند و بسيار مراقب باشند؛ زيرا برخي اوقات سكوت و كنار كشيدن آنان كمك به فتنه است» (4 مهر 88)

1ـ رهبر معظم انقلاب ـ
نوشته شده در چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ساعت 20:25 توسط مهدی احمدی|مورخان درباره مختار چه گفته اند؟
جام جم آنلاين: اغلب ما اكنون چند هفته‌اي است كه جمعه‌شب‌ها به‌گونه‌اي برنامه‌ر‌يزي مي‌كنيم که حتي يك صحنه از سريال عظيم و پرافتخار «مختارنامه» را از دست ندهيم. داوود ميرباقري در تازه ترين سريال تلويزيوني خود چنان تاريخ را جذاب و پركشش به تصوير كشيده است كه ناخودآگاه بيننده را با خود همراه مي‌كند. اما در آثار نمايشي تاريخي يكي از مهم‌ترين سؤالاتي كه هميشه مطرح مي‌شود اين است  كه نويسنده و كارگردان تا چه اندازه به تاريخ وفادار بوده و اتفاقات به تصوير كشيده شده چقدر با مستندات تاريخي همخواني دارد.

ديدن تيتراژ پاياني سريال مختارنامه آنجا كه منابع تاريخي مورد استناد در نوشتن فيلم‌نامه ذكر شده است، كفايت مي‌كند تا مطمئن شويم ميرباقري و همكاران او در نوشتن داستان سريال كاملاً به مستندات تاريخي احاطه داشته و تلاش کرده‌اند به تاريخ وفادار بمانند. اما هنگامي كه در روايات تاريخي نيز در مورد يك واقعه يا يك شخصيت ديدگاه‌هاي متفاوت و گاه متعارضي وجود دارد، كار يك نويسنده بسيار سخت و در عين حال جذاب مي‌شود.

آنچه دست كم در مورد مختار مي‌توان گفت اينكه او يك شخصيت خاكستري است، با ويژگي‌هاي مثبت و درخشان در عين حال نقاط منفي، به‌گونه‌اي كه تاكنون مراجع ديني و مذهبي و عامه مردم نيز با احتياط نسبت به او قضاوت كرده و مي‌كنند. اما آنچه اكنون جمعه‌شب‌ها از تلويزيون مي‌بينيم چهره‌اي نسبتاً متفاوت از مختار است؛ به نوعي كه مي‌توان گفت تصوير ذهني مردم از اين شخصيت تاريخي از اين پس به قبل و بعد از سريال «مختارنامه» تقسيم خواهد شد.

مختار كيست؟

مختار بن ابي‌ عبيد‌ ثفقي در دومين سال هجرت به دنيا آمد. او به همراه نعمان بن بشير، عبدالله بن زبير و زياد بن سميه جزو نخستين فرزندان انصاري است كه بعد از واقعه هجرت چشم به جهان گشودند.

پدرش از جنگ‌سالاران ارتش اسلام بود كه در روز نبرد جسر توسط ارتشيان پيل‌سوار ايراني به قتل رسيد. مختار در آن زمان دوران طفوليت خود را مي‌گذراند و همراه پدرش در سفر جنگي بود.

مختار از اين پس با سرپرستي عموي خود سعد بن مسعود ثقفي قرار گرفت. سعد بن مسعود يكى از ياران اميرالمؤمنين (ع) بود كه حضرت على (ع) بعد از ورود به كوفه وي را جزو يكي از كارگزاران خود قرار داد و در جنگ جمل نيز وي يكي از اميران لشکر امام بود. بعدها امام در جنگ صفين او را به عنوان فرماندار مداين انتخاب كرد و تا زمان خلافت امام حسن مجتبي نيز سعد در اين سمت باقي ماند.

اولين حضور سياسي مختار زماني آغاز مي‌شود كه سعد بن مسعود براي تعقيب خوارج، مختار را به عنوان جانشين خود در مداين انتخاب كرد.  مختار همچنان نزد عموي خود بود تا زماني كه حضرت امام حسن (ع) در حوالي مداين مورد سوءقصد قرار گرفت و براي استراحت و تجديد قوا وسازماندهي لشكر به نزد سعد بن مسعود فرماندار مداين آمد. مختار در اين زمان جواني نورس بود.

در برخي روايات تاريخي آمده است كه وي با مشاهده وضعيت نابسامان جبهه شيعيان به عموي خود توصيه كرد كه براي رسيدن به ثروت و حرمت، امام حسن را دستگير و ايشان را به نزد معاويه بفرستد و از او امان بگيرد.

اين سخن مختار با واكنش تند سعد مواجه شد و به او گفت: «لعنت خدا بر تو باد، پسر دختر پيمغبر خدا را بگيرم و به بند كنم، چه بد مردى هستى.»  مختار كه با تندي عمو مواجه مي‌شود، در جواب مي‌گويد: قصد جدي نداشتم فقط مي‌خواستم شما را امتحان كنم.

فراز ديگري از زندگي مختار كه نشان‌دهنده پيوند او با جريان شيعي است با حضور مسلم بن عقيل شكل‌ مي‌گيرد. به تصريح منابع زماني كه مسلم به كوفه آمده ابتدا در منزل مختار در منطقه لفقا از توابع خطرنيه اقامت داشت و بعد از حضور ابن زياد در كوفه و امنيتي شدن شرايط كوفه به‌ناچار به خانه هاني‌ بن عروه رفت.

زماني كه مسلم در كاخ ابن زياد زنداني بود، مختار پرچم سبزي برافراشت و براي نجات مسلم اقدام كرد كه البته اين تلاش بي‌نتيجه ماند و موجبات دستگيري او را فراهم ساخت. (تاريخ طبري، جلد 7، ص 2963)

زماني كه در اسارت بود با ضربت عصاي ابن‌زياد چشمش صدمه ديد و منتظر اقدامات شديدتري از سوي فرماندار كوفه بود كه عبدالله بن عمر شوهرخواهر مختار براي او وساطت كرد و از مرگ رهايي پيدا كرد. (تاريخ يعقوبي، ج 2، ص 197)

وي در زندان هم‌بند ميثم تمار از ياران باوفاي امام علي (ع) بود كه عليه ظلم بني‌اميه و حضور ابن زياد در كوفه جوش و خروشي انقلابي داشت.

مطابق روايت منابع اماميه، ميثم در گفت‌وگويي كه با مختار داشت از آينده گفت و به او وعده داد كه به‌زودي از زندان آزاد خواهد شد و اولين كسي كه در آينده خواهد كشت، ابن‌زياد خواهد بود. مختار بعد از واقعه كربلا با ارسال نامه‌اي از سوي يزيد براي ابن‌زياد از زندان آزاد شد.(كامل ابن اثير، ج 4، ص 116)

بعد از هلاكت يزيد، با توجه به توفيقات اوليه عبدالله بن زبير و ضعف جريان اموي، مختار به زبيريان پيوست. او در مكه ابن‌زبير را ترغيب كرد كه با طرح ادعاي مجازات قاتلين امام حسين(ع) بتواند شيعيان كوفه را به نفع خود تجهيز كند. ابن‌زبير مختار را مأمور اين كار كرد.

او بعد از ورود به كوفه بلافاصله مقدمات سوگواري سيدالشهدا را به راه انداخت. شيعيان به او متمايل شدند و همين مسئله عاملي شد كه مختار اهداف سياسي خود را مبني بر تمايل به شيعيان آشكار كند.

او در اولين اقدام عبدالله بن مطيع را از كوفه بيرون راند و شعار قيام خود را «يا لثارات الحسين» قرار داد. او با ارسال نامه‌هايي براي امام علي بن حسين (ع) و محمد بن‌ حنفيه از آنان خواست كه از او حمايت كنند.

در واكنش به اين اقدام هر دو سكوت كردند و حتي امام سجاد از پذيرفتن هديه مالي مختار سرباز زد. (مروج الذهب، جلد 2، ص 98) گرايش عمومي مردم كوفه به مختار سبب شد قاتلان امام حسين (ع) همچون شمر بن ذي الجوشن و شبث بن ربعي و زيد بن حارث، كه از معاونان استاندار ابن‌زبير بودند، خطر مختار را به او گوشزد كنند و پيشنهاد دستگيري و حتي قتل مختار را به او بدهند. سرانجام عمال ابن زبير، مختار را دستگير كردند و به زندان انداختند.

اين واقعه بعد از قيام توابين بود. اين خيزش كه توسط سليمان بن صرد خزاعي هدايت مي‌شد در منطقه حرورا اتفاق افتاد. مختار از همان ابتدا نسبت به سليمان نظري موافق نداشت و حركت او را بي‌حاصل تلقي مي‌كرد. (كامل ابن اثير، ج 12، ص 8) باقيمانده توابين كه از واقعه حرورا جان سالم به در برده بوده و به كوفه پناه آوردند، شرايط را براي حمايت از مختار مناسب ديدند و مقدمات آزادي وي را فراهم كردند.

مختار بعد از آزادي از زندان اين بار هوشمندانه‌تر اقدام كرد و دست ياري به سمت برخي از قبايل متمايل به اهل بيت از جمله همدان، اسد و ربيعه دراز كرد.

او به توصيه برخي از ياران خود براي اينكه از پشتيباني قبيله بانفوذ مذحج و نخع برخوردار شود، با ابراهيم بن مالك متحد شد. (طبقات الكبري، ج 5، ص 217) از سوي ديگر توانست حمايت بخش زيادي از ايرانياني را كه در كوفه مقيم بودند و از شرايط نابرابر اجتماعي در مقايسه با اعراب رنج مي‌بردند، به خود جلب كند.

اوضاع سياسي نابسامان خلافت اموي و جنگ‌هاي امويان و زبيريان نيز مختار را در رسيدن به اهداف اوليه‌اش كمك كرد.

او موفق شد كه در منطقه كوفه و اطراف آن بسياري از قاتلان امام حسين را پيدا و به سزاي اعمالشان برساند. البته چنانچه در منابع آمده نوع مجازات صورت گرفته در مورد قاتلين امام حسين با روحيه رافت علوي سازگاري چنداني ندارد. اساسا در دين اسلام مقابله به مثل تنها با رعايت شرايط برابر صورت مي‌گيرد.

زماني كوتاه از توفيقات مختار نگذشته بود كه عبدالله بن زبير و برادرش مصعب اوضاع را براي ادامه فعاليت‌هاي خود نامناسب ديدند و از هر اقدامي براي سركوب قيام مختار فروگذار نبودند.

كمي بعد با لشكركشي مصعب به سمت كوفه اين شهر در محاصره قرار گرفت و بعد از چهل روز در نهايت مختار در جنگي نابرابر كشته شد. مرگ مختار باعث شد حركت او بعدها توسط جرياني به نام كيسانيه كه از امامت محمد بن حنفيه و پسرش ابوهاشم حمايت مي‌كردند، به انحراف كشيده شود.

سياه، سفيد؛ خاكستري

مختار ثفقي چهره موثري در تاريخ اسلام و به‌خصوص تاريخ تشيع است. او شخصيتي پيچيده دارد و در طول دوران زندگي به‌خصوص حيات سياسي خود موضع‌گيري‌هاي متفاوتي از خود نشان داده است. اساساًٌ صحبت كردن در مورد مختار كار ساده‌اي نيست و پرسش‌هاي فراواني در مورد او وجود دارد.

منابع تاريخي نظر واحدي در مورد او ندارند و نوع ارزيابي مورخان در مورد مختار به گرايش‌هاي مذهبي و اعتقادي آنان بستگي تام و تمام دارد. برخي از جريان‌هاي افراطي عرصه تاريخ‌نگاري كه نگاه ويژه و همراه با حسن ظن نسبت به دودمان بني‌اميه داشته و دارند با بدبيني در مورد مجموعه اقدامات شيعيان به‌خصوص مختار قضاوت مي‌كنند و حتي گاه پا را فراتر نهاده، نسبت‌هايي مبني بر ادعاي نبوت و مهدويت نيز براي شخص مختار قائل هستند.

اما در سوي ديگر، روايتگران شيعي تاريخ نيز با عنايت به اينکه حركت مختار و يارانش براي مجازات قاتلان و مسببان حادثه خونين كربلا مرهمي بر زخم‌هاي شيعه بوده نگاهي حسي و عاطفي نسبت به قيام مختار و شخصيت وي دارند. اين قضاوت‌هاي كاملا متضاد البته به سايه‌روشن‌هاي زندگي مختار برمي‌گردد و به همين خاطر است كه داوري در مورد او را مشكل كرده است.

البته بايد در نظر داشت كه در ميان روايت‌هايي كه در مورد مختار و قيام او در منابع اماميه هم ذكر شده، موارد متضاد و متفاوتي وجود دارد. در برخي از منابع، مداركي وجود دارد كه حاوي تأييدات حضرات معصومين از مختار است.

طبق روايتي، اصـبـغ بـن نـبـاتـه، از يـاران امـيـرالمـؤمـنين مي‌گويد: لقب كيس (زيرك) را اميرالمؤمنين به مختار دادنـد. (بحارالانوار، ج 45، ص 344؛ رجال كشي، ص 127)

مطابق روايتي ديگر، امام محمد باقر (ع)، شيعيان را از ناسزاگويي به مختار منع كردند. (اختيار معرفه الرجال، ص 125.) خبر ديگر حاكي از ملاقات پرمهر و محبت امام با پسر مختار است. (تنقيح المقال 3/203؛ بحار 45/351)

در روايتي ديگر آمده است كه منهال بن عمر كوفي از ياران امام سجاد (ع) زماني كه در مدينه به ديدار ايشان رفت، آن حضرت سراغ كار مختار را گرفت و منهال ايشان را از اقدامات مختار در مجازات قاتلان امام حسين (ع) آگاه ساخت و آن حضرت سراغ حرمله كاهله اسدي را گرفت و چون پاسخ شنيد كه او هنوز زنده است فرمودند خدايا به او تيزي آهن و آتش بچشان. كمي بعد اين دعا در مورد حرمله توسط مختار به حقيقت پيوست.

مطابق گزارشي ديگر زماني كه مختار سر ابن‌زياد را براي امام سجاد فرستاد ايشان مشغول غذا خوردن بودند و بعد از مشاهده سر بريده ابن‌زياد سر بر سجده نهادند و فرمودند خدا به مختار جزاي خير بدهد كه خونخواهي ما را كرد. (منتهي‌الامال، شيخ عباس قمي، انتشارات هجرت، جلد اول، ‌ص 680)

در كنار اين تأييدات، رواياتي حاكي از مذمت اقدامات مختار نيز از سوي ائمه اطهار وجود دارد. از برخي از اين روايات چنين بر مي‌آيد كه مختار در اقدامات خود انگيزه‌هاي مادي و سياسي داشته و اين موجبات دوزخي شدن او را فراهم مي‌آورد؛ به‌گونه‌اي كه حتي امام حسين (ع) نيز شفاعت او را در روز قيامت قبول نخواهد كرد. (بحار 45/339)

در روايتى ديگر، انگيزه مختار از قيام، رسيدن به سلطنت و قدرت معرفى شده است و در آن روايت اين نكته نيز آمده است كه اگر در قلب جبرئيل و ميكائيل نيز ذره‌اى محبت دنيا باشد ، خدا آن‌ها را در آتش مى‌افكند. (تنقيح المقال 3/205) همچنين از امام سجاد (ع) نقل كرده‌اند كه آن حضرت بارها، مختار را نفرين كرده و مى‌گفت: مختار به ما نسبت دروغ داده است و چنين گمان كرده است كه به او در مورد امامت سفارش شده است.(طبقات ابن سعد 5/158 ؛ تذكره‌ الخواص 294؛ تنقيح المقال 3/205).

چنين تناقضاتي سبب شده كه جريان اماميه نظر واحدي در مورد مختار نداشته باشند و  به طور كلي پيرامون مختار و اقدامات او به‌خصوص نقش او در شكل‌گيري فرقه كيسانيه (همان جرياني كه بر امامت و مهدويت محمدبن حنفيفه تأكيد مي‌كرد) دو نظر عمده وجود داشته باشد. برخي برآنند كه وي شيعه‌اي ناب و معتقد به امامت حضرت سجاد بود كه با هدف انتقام از مسببان حادثه كربلا اقدامات خود را پي گرفت.

اين گروه از مورخان، معتقدند رواياتى كه در بردارنده مذمت مختار است، برخى از روى تقيه صادر شده و برخى دلايل سياسى ـ اجتماعى داشته است.علامه مجلسي در جلد 45 بحار و مرحوم مامقاني در كتاب رجال خود معتقد به اين نظريه هستند و بيانات مفصلي در توجيه و رد احاديث مذمت دارند.

برخي ديگر اما ضمن قدرداني از او بابت التيامي كه به آلام شيعه با مجازات قاتلان امام حسين (ع) بخشيده، ادعاهاي سياسي و اعتقادي او مبني بر امامت محمد بن حنفيه را نقطه تاريكي در زندگي او مي‌دانند.

در منابع اهل سنت البته روايت يكدست‌تري در مورد مختار وجود دارد و حتي ادعاهايي مبني بر مهدويت و نبوت را نيز به او نسبت مي‌دهند. (تاريخ ابن خلدون، جلد 1، ص  356 همچنين آفرينش و تاريخ، مقدسي، ج 1، ص 198)

فتاح غلامي
منبع: هفته نامه سروش

نوشته شده در چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ساعت 20:10 توسط مهدی احمدی|عید تاریخی آل محمد علیهم السلام

روز غدیر در واقع عید آل محمد علیهم السلام و روز جشن اهل بیت است، و به همین علت تأکید خاصی از سوی ائمه علیهم السلام بر جشن گرفتن و اظهار شادی در این روز وارد شده است.

شخصی یهودی که در مجلس عمر حاضر بود گفت: اگر آیه «الْیَوْمَ اَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ ...» که در روز غدیر نازل شده است در امت ما نازل شده بود، ما روز نزول آن را عید می گرفتیم.

بدون شک عید گرفتن غدیر به معنای زنده نگه داشتن آن روز تاریخی در دل های شیعیان و یادآوری محتوای آن است.
گرامی داشتِ یادبود غدیر

گرامی داشتِ یادبود سالانه غدیر، تجدید خاطره آن و بیعت مجدد با امیرالمؤمنین علیه السلام است، که از زمان ائمه علیهم السلام تا کنون همواره برگزار شده است. سالانه هزاران نفر در شب و روز غدیر در حرم امیرالمؤمنین علیه السلام حضور یافته اند و بَندِ رِقّیَّتِ او را زینت گردن خود ساخته اند و به صاحب اختیاری مطلق او بر همه هستی شان بالیده و این را به مانند بیعت با فرزندش حضرت قائم آل محمدعجل اللّه فرجه تلقی کرده اند.
زیارت مفصل غدیر یادگار امام هادی علیه السلام

امام هادی علیه السلام در سالی که مُعْتَصِم عباسی آن حضرت را از مدینه به سامرا تبعید کرد، در روز غدیر به نجف آمدند و در حرم جدشان امیرالمؤمنین علیه السلام حضور یافتند و زیارت مفصلی خطاب به آن حضرت انشا فرمودند. این زیارت دوره کاملی از عقاید شیعه و منشور ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام و فضایل و سوابق و محنت های آن حضرت است.
جشن امام رضا علیه السلام در روز غدیر

امام رضا علیه السلام در روز غدیری روزه گرفتند و برای افطار عده ای را دعوت کردند، و برای آنان سخنان مفصلی درباره غدیر فرمودند و به منازل آنان هدایایی فرستادند.
دعا، تجدید پیمان و بیعت

دعاهای مختصر و مفصلی برای روز غدیر وارد شده که غدیریان با خواندن آنها به نوعی با خدا و رسول و ائمه علیهم السلام تجدید پیمان می کنند. خواندن این متون نورانی را می توان به مثابه «بیعت» و «تجدید بیعت» برای کسانی به حساب آورد که در غدیر حاضر نبوده اند و پس از قرن ها آرزوی حضور در آن مراسم با شکوه را داشته اند.

مضامین والای این دعاها، در قالب شکرگزاری و اظهار عقاید شیعه درباره ولایت اهل بیت علیهم السلام و دعا برای آینده است.
دعاهای غدیری

مضامین بعضی از دعاهای روز غدیر که در کتاب های ادعیه آمده چنین است:

سپاس خدای را که فضیلتِ این روز را به ما شناسانید و حرمت آن را بما فهمانید، و با معرفتِ آن به ما شرافت داد.

ـ خداوندا، ما ندایِ منادیِ ایمان را اجابت کردیم. که آن منادی پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم بود و ندایِ او ولایت بود.

ـ خدایا، تو را شکر که بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم ما را به امامان علیهم السلام هدایت کردی که مایه کمال دین و تمام نعمت بودند، و با این هدایت اسلام را به عنوان دین برای ما پسندیدی.

ـ خدایا ما تابع پیامبر و امیرالمؤمنین علیهماالسلام هستیم، و به جِبت و طاغوت و بُت های چهارگانه و پیروان آنها کفر می ورزیم، و از هر کس که از اول تا آخر روزگار، آنان را دوست بدارد بیزاریم. خدایا، ما را با امامانمان محشور فرما.

ـ خدایا، ما از هر کس که با امامان روی جنگ داشته باشد، بیزاریم.

ـ خدایا، این روزی که ما را به آن گرامی داشته ای مبارک فرما، و ما را در ولایت ثابت قدم بدار، و ایمانِ ما را ناپایدار مخواه و ما را از کسانی قرار ده که از دعوت کنندگان به دوزخ بیزارند.

ـ خدایا، ما را توفیقِ همراهی با حضرت مهدی علیه السلام و حضور در تحت لوایش عنایت فرما.
نوشته شده در چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ساعت 18:24 توسط مهدی احمدی|10 اتفاق بزرگ دنیای it در دهه آینده
مركز خبری InfoWorld طی 30 سال گذشته در جریان اتفاقات فراوانی در دنیای فناوری بوده است.به گزارش تلنا، این مركز در سی امین سال تولد خود 10 اتفاق بزرگ را در دنیای فناوری، برای یك دهه آینده پیش‌بینی كرده است.
اول: پیروزی ابرها؛ پیش‌بینی این مركز بر این اساس است كه طی یك دهه آتی، دنیای IT بر آن خواهد شد تا تمركز اصلی خود را بر خدمات اینترنتی(Cloud) متمركز كند. بر این اساس، حركت به سمت پردازش در ابرها طی پنج سال آینده آغاز خواهد شد.
دوم: تا سال 2018 میلادی رابط‌های كاربری انسان/ماشین در همه جا حاضر و موجود خواهند بود و مردم حین راه‌ رفتن، با گوشی‌هایی كه در گوش دارند و عینك‌های كه به چشم دارند و به عنوان نمایشگرهای بزرگ و باكیفیت عمل می‌كند، نگاهی مبتنی بر ماشین را به دنیا پیدا خواهند كرد.

سوم: همه‌چیز كار می‌كند! شما به منزل می‌روید تا با كامپیوتر خود كار مختصری را انجام دهید. زمانی كه كامپیوتر را روشن می‌كنید، ظرف چند ثانیه آماده می‌شود. پست الكترونیكی شما به سرعت باز می‌شود و منتظر نمی‌مانید. در این جریان، هر كاری كه شما قصد انجام آن را داشته باشید، كامپیوتر شما به سرعت و بدون معطلی انجام می‌دهد. این سیستم‌عامل جدید از هم‌اكنون Windows Sci-Fi نام‌گذاری شده ، زیرا فقط می توانیم خواب ببینیم كه یكچنین سیستم عامل كارآمدی روزی اختراع شود!

چهارم: هیچ چیز از نظرتان دور نمی ماند در سال 1945 "وانوار بوش"(Vannevar Bush) شكل اولیه دستگاهی را در ذهن می‌پروراند كه Memex نام داشت و می‌توانست همه اطلاعات را در طول زندگی یك فرد در خود ذخیره و آن‌ها را بازیابی كند. تصور كنید، شما می‌توانید بدون نگرانی در یك جلسه كاری مهم شركت نكنید، اگر چیزهای مورد علاقه همسر خود را فراموش كردید دیگر نگران نخواهید بود، در هنگام مشاهده یك تبلیغ تلویزیونی یا یك بیلبورد، نیازی به یادداشت تفكرات و جرقه‌های ذهنی خود ندارید و ... دستگاه های PDA در آینده قادر خواهند بود كه به طور اتوماتیك كلیهء وقایع و تجاربی را كه درگیر آن هستید ضبط كرده و به فضایی در ابرهای كامپیوتری انتقال دهند كه البته، همه قابل جستجو و بازیافت خواهند بود.

پنجم: برداشتن مهم‌ترین گام در دنیای گوشی‌های هوشمند در دهه آتی تلفن‌های همراه هوشمند با سیستم‌های مبتنی بر اثرات متقابل صوتی، سیستم تشخیص تغییرات در چهرهء مخاطب، سیستم شناسایی موقعیت مخاطب، به مهم‌ترین ابزار ارتباطی تبدیل خواهند شد. صفحه‌كلید این گوشی‌ها به صورت سخت‌افزاری و كامل وجود نخواهند داشت و صفحه‌كلید مجازی جایگزین آن‌ها خواهد شد. گوشی‌های هوشمند حافظه بالایی خواهند داشت و بر این اساس، پایان عمر لپ‌تاپ‌ها فرا خواهد رسید.

ششم: كارخانه‌های بدون انسان؛ در سال 2018 میلادی سیستم‌های اتوماسیون به صورت كامل وارد واحدهای كاری شده‌اند و در این جریان، تولید ناخالص ملی كشورها رشد قابل‌ملاحظه‌ای خواهد داشت و تعداد كمتری از افراد برای فعالیت ماهانه خود دستمزد دریافت می‌كنند. این جریان می‌تواند اختلالات اجتماعی فراوانی را به دنبال داشته باشد.

هفتم: سیستم‌های تشخیص تصویر؛ در آن زمان شما می‌توانید با تهیه یك عكس و وارد كردن آن به موتور جست‌وجوی اینترنتی، كلیه اطلاعات مربوط به آن را دریابید. در این جریان، شما پس از گرفتن عكس از یك گل، آن را به گوگل تحویل می‌دهید و غول جست‌وجوگرهای اینترنتی جهان كلی اطلاعات علمی و تخصصی را در مورد این گل در اختیار شما می‌گذارد.

هشتم: روی كار آمدن فناور‌ی‌های امنیتی شخصی؛ در طول ده سال آینده سیستم‌های دولتی برای زیرنظر گرفتن انسان‌ها و تعقیب آن‌ها به صورت دایم راه‌اندازی خواهند شد. برخی افراد برای امنیت بیشتر خود از كاشت فناوری‌ LoJack استفاده می‌كنند. فناوری‌ شناسایی صورت افراد كه به سیستم‌های تشخیص ویدیویی متصل شده و در خیابان‌ها نصب شده است نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنین ممكن است كه فناوری LoJack به همراه سیستم ضبط صدا روی گواهینامه رانندگی افراد نصب شود.

نهم: ارتباطات مسلسل و غیرقابل منفصل سیستم‌هایی كه به صورت مستمر اطلاعات دریافت می‌كنند و به شبكه‌های جهانی متصل هستند، در طول دهه آتی امكان ارتباط متقابل كاربر و دستگاه را فراهم می‌آورند و تحت هیچ شرایطی با اختلال و مشكل مواجه نمی‌شوند تا ارتباط كاربر قطع شود. كاربران به جای آنكه در زنجیره دریاچه‌های اطلاعاتی قرار بگیرد، در رودخانه اطلاعاتی خواهد بود.

دهم: توسعه ارتباطات اجتماعی؛ پیش‌بینی می‌شود كه در سال 2018 میلادی از فناوری‌هایی استفاده كنیم كه می‌تواند ارتباطات اجتماعی ما را به خاطر بیاورد و باعث تقویت آن‌ها شود. شما می‌توانید به صورت دسته جمعی(مجازی) در مناطق مختلف جغرافیایی كنار دوستان خود قرار بگیرید، از آن‌ها عكس بگیرید، یادداشت‌ برداری كنید و فایل‌های تصویری تهیه كنید و ...

نوشته شده در چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ساعت 18:17 توسط مهدی احمدی|
مطالب پيشين
» حکایتی شنیدنی از کاروان راهیان نور/ حاج آقا باید برقصه!
» شروع یک دلهره
» آنچه در باب کانون فرهنگی طاها باید بدانید1: درباره سوره طاها
» هشدار
» از نوشته های حسین قدیانی: لطفا به “کاوه” شلاق نزنید!
» از نوشته های حسین قدیانی: خاتمی ۲ نقطه: غلط کردم!
» از نوشته های حسین قدیانی: شیخ بی‌سواد: من آمده‌ام وای! وای!
» حتما بخوانید: پیامی برای همه عصرها و نسل ها ..... قسمت اول
» ما مانده ایم این همه ادعا
» مناجاتهای نیمه شب
Design By : ParsSkin.Com